Analiza kolorystyczna

Niektóre gabinety kosmetyczne mają w swojej ofercie analizę kolorystyczną. Analiza taka ułatwia dobór najkorzystniejszego makijażu i koloru włosów. Pomaga też robić bardziej przemyślane zakupy odzieżowe, gdyż wiemy, jakie kolory i wzory nam pasują, więc łatwiej uniknąć kupna kolejnej nietrafionej rzeczy.

Idea, że ludzi można przyporządkować do grup na podstawie wyglądu i pasującej im kolorystyki, pojawiła się już w pierwszej połowie XX wieku. Jednak podział na typy kolorystyczne odpowiadające porom roku upowszechnił się pod koniec lat 70. Wówczas wyróżniano tylko cztery typy: wiosnę, lato, jesień i zimę. Okazało się jednak, że taki podział jest niewystarczający. W każdym z czterech typów wyodrębniono więc po trzy kolejne podtypy. Taki podział jest obecnie najbardziej rozpowszechniony.

AlterPhoto/bigstockphoto.com

Na czym polega analiza?

Analiza kolorystyczna opiera się na podziale na 12 typów urody. Aby móc udzielić klientce wskazówek pomocnych w kreowaniu jej wizerunku, należy najpierw zakwalifikować ją do jednego ze wspomnianych typów. Punktem wyjścia jest zwykle ustalenie, czy dana osoba jest typem ciepłym, czy zimnym. Na tym etapie stosuje się często folie lub koce złoto-srebrne. Dość nową metodą są paski do określania temperatury skóry, które przykłada się do twarzy bądź dekoltu i porównuje. Następnie można przejść do bardziej szczegółowej diagnozy. W tym celu stosuje się chusty o odpowiednio dobranych kolorach. Spotyka się też specjalnie zaprojektowane koła w określonej gamie kolorystycznej, które przykłada się do twarzy, by ocenić, jak współgrają z tonacją skóry, oczu i ust.

Typy kolorystyczne

W różnych źródłach można znaleźć informacje (często sprzeczne) na temat cech wyglądu charakteryzujących poszczególne typy. Opisy te nieraz nie biorą pod uwagę różnych niuansów, dlatego wiele osób błędnie się diagnozuje na ich podstawie. Przykład – w tekstach nieraz pojawia się założenie, że zima może mieć tylko ciemne włosy. Dlatego zimy o włosach ciemnoblond, popielatoblond bądź siwych często żyją w przekonaniu, że reprezentują typ lata. Lepiej więc nie sugerować się tak bardzo kolorem włosów czy oczu. Znacznie bardziej miarodajne jest to, jak wyglądamy i się czujemy w określonych barwach. Niewłaściwie dobrane przygaszają nasz typ urody, sprawiają, że wyglądamy mało wyraziście, a nawet niezdrowo, bądź przytłaczają nas i wydają się zbyt jaskrawe. I odwrotnie – te trafione ożywiają cerę, dodają oczom blasku i sprawiają, że rozkwitamy. Jednak, o ile samodzielne przyporządkowanie się do któregoś z czterech typów podstawowych może nie sprawiać problemów, o tyle znalezienie właściwego podtypu bywa już trudniejsze. Dlatego najlepiej skorzystać z fachowej analizy kolorystycznej.

W kolejnych artykułach przedstawimy krótkie charakterystyki poszczególnych typów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.