Autoklaw – narzędzie niezbędne do sterylizacji

Sterylizacja narzędzi w gabinecie kosmetycznym to niezbędny proces ze względów higienicznych i zdrowotnych. Jest to również regulowane prawnie – przez ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. nr 234, poz. 1570 z późn. zm.).

Można jednak powiedzieć, ze istnieje pewna luka prawna, bo główne do niedawna dla gabinetów kosmetycznych rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz.U. nr 31 poz. 273), zostało uchylone 1 stycznia 2012 r.

 

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych

fot. Stas Walenga/bigstockphoto.com

Czym jest sterylizacja?

Można stwierdzić, że jeśli chodzi o możliwość zagrożenia mikrobiologicznego, to podobne ryzyko występuje w gabinecie kosmetycznym i… zabiegowym. W obu tych miejscach może dojść do kontaktu z płynami ustrojowymi drugiej osoby i przerwaniem ciągłości jej skóry, przez co może dojść do zarażenia różnymi patogenami, dlatego tak ważna jest najwyższa troska o właściwą czystość, higienę i sterylizację narzędzi.

Sterylizacją nazywamy proces, w którym narzędzia stają się jałowe, czyli są pozbawione wszelkich mikroorganizmów. Szczególnie istotne jest, by poddawać jej narzędzia, które mogą naruszyć ciągłość tkanek czy być narażone np. na kontakt z krwią, czyli przede wszystkim te używane do manicure i pedicure (pilniki, cążki, nożyczki, dłuta, frezy itd.)

Urządzenia do sterylizacji narzędzi

  • Jeszcze do niedawna głównym urządzeniem, które służyło do sterylizacji był sterylizator kulkowy, który wypełniają małe szklane kulki, do których wkłada się narzędzia, a następnie urządzenie rozgrzewa je do temperatury ok. 240 stopni Celsjusza. Sterylizator kulkowy jest stosunkowo niedrogi, nie gwarantuje jednak skutecznego działania i efektu wyjałowienia, m.in. dlatego, że narzędzia nie są do niego wkładane w całości. Nie można również w pełni nadzorować samego procesu.
  • Kolejne urządzenia chętnie wykorzystywane do sterylizacji to sterylizatory wykorzystujące promieniowanie UV. Ich wadą jest jednak to, że promienie rozchodzą się liniowo, co powoduje, że miejsca bardziej schowane czy wykrzywione, nie są właściwie wyjałowione.
  • Za jedno z najskuteczniejszych urządzeń uznaje się sterylizator ciśnieniowo-parowy, zwany autoklawem. Jest on polecany przez stacje epitedmiologiczno-sanitarne. W autoklawie sterylizacja dokonuje się za pomocą pary wodnej o temperaturze 121 lub 134 st. C. Zapewnia to eliminację wszelkich białek, bo w tej temperaturze następuje zniszczenie białek. Wysoką temperaturę (wyższą niż max temperatura pary wodnej, czyli 100 st. C) uzyskuje się poprzez zastosowanie w urządzeniu wyższego ciśnienia. Dodatkowo stosuje się w nim pompę próżniową, co powoduje, że proces sterylizacji jest szybszy i bardziej efektywny.

Oprócz sterylizacji narzędzi należy dbać o czystość całego gabinetu i każdorazowo czyścić i dezynfekować fotel kosmetyczny po użyciu, jak również kabinę prysznicową, brodzik do pedicure itd. Do zachowania higieny w pomieszczeniu należy używać preparatów baterio i wirusobójczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.