Czy warto podpisać umowę na wyłączność z dystrybutorem kosmetyków?

Na prestiż prowadzonego przez Ciebie salonu kosmetycznego, oprócz bogatej oferty proponowanych usług, wysokiego standardu wykonywanych zabiegów, profesjonalnego personelu i komfortowej atmosfery, wpływa również klasa sprzętu, jakiego używasz oraz jakość wykorzystywanych kosmetyków. Jest to szczególnie ważne również z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa Twoim klientom. O ile specjalistyczne urządzenia kosmetyczne są w zasadzie nie do zastąpienia (pomijając różne modele oferowane przez poszczególnych producentów), o tyle kosmetyki dosyć łatwo wymienić na tańsze, ogólnodostępne w sklepach drogeryjnych.

Kosmetyki profesjonalne

Kosmetyki używane w salonach piękności powinny być jednak produktami z tak zwanej linii profesjonalnej, zawierającymi większe stężenie substancji odżywczych, hipoalergicznymi, przeznaczonymi do wykonywania określonych zabiegów i dostosowanymi do każdego rodzaju skóry. Nie znajdziemy ich w zwykłych sklepach z artykułami pielęgnacyjnymi i aptekach, lecz bezpośrednio u producenta, w hurtowniach kosmetycznych, w specjalistycznych punktach sprzedaży lub u dystrybutorów.

Planując zakup konkretnych produktów, szczególnie gdy stawiamy pierwsze kroki w branży usług kosmetycznych, warto zastanowić się nad opcją tak zwanej umowy na wyłączność, podpisanej z konkretnym dystrybutorem kosmetyków. Klauzula wyłączności oznacza, że klient postanawia podjąć współpracę tylko z jednym dostawcą produktów kosmetycznych, w zamian za merytoryczną opiekę oraz określone profity, na przykład w postaci doradztwa, dostępu do nowości czy atrakcyjnych rabatów. Decydując się na takie rozwiązanie możesz mieć pewność stałego pośrednictwa między Tobą a konkretnym producentem oraz dostępu do określonych produktów od ręki w jednym miejscu.

Na ogół, dystrybutor kosmetyków ma w swojej ofercie szeroki wachlarz produktów określonych marek kosmetycznych, co pozwala na zaspokojenie wszystkich Twoich potrzeb. Czasami jednak jest przedstawicielem jednego producenta. Czy w takim wypadku warto podejmować współpracę? Na pewno można spróbować. Profesjonalne linie kosmetyków coraz częściej posiadają produkty przeznaczone do wykonywania wielu zabiegów kosmetycznych, o zróżnicowanym spectrum działania, co umożliwia komponowanie dowolnych zestawów produktów, zawierających określone składniki odżywcze.

Dodatkowym atutem takiej formy współpracy jest z pewnością możliwość uzyskania zniżek, a także udział w szkoleniach, warsztatach lub seminariach kosmetycznych, organizowanych przez producentów kosmetyków.

Co prawda, decydując się na zawarcie umowy na wyłączność, poprzez związanie się z danym dystrybutorem, wykluczasz możliwość współpracy z innymi punktami sprzedaży, jednak Twoje zobowiązanie nie będzie bezterminowe. Jak każda umowa cywilno-prawna, również i ta ma ona określony czas trwania. Po jego upływie możemy kontynuować taką formę współpracy bądź zdecydować się na inną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.