Czy warto podpisać umowę na wyłączność z dystrybutorem kosmetyków?

Na prestiż prowadzonego przez Ciebie salonu kosmetycznego, oprócz bogatej oferty proponowanych usług, wysokiego standardu wykonywanych zabiegów, profesjonalnego personelu i komfortowej atmosfery, wpływa również klasa sprzętu, jakiego używasz oraz jakość wykorzystywanych kosmetyków. Jest to szczególnie ważne również z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa Twoim klientom. O ile specjalistyczne urządzenia kosmetyczne są w zasadzie nie do zastąpienia (pomijając różne modele oferowane przez poszczególnych producentów), o tyle kosmetyki dosyć łatwo wymienić na tańsze, ogólnodostępne w sklepach drogeryjnych.

Kosmetyki profesjonalne

Kosmetyki używane w salonach piękności powinny być jednak produktami z tak zwanej linii profesjonalnej, zawierającymi większe stężenie substancji odżywczych, hipoalergicznymi, przeznaczonymi do wykonywania określonych zabiegów i dostosowanymi do każdego rodzaju skóry. Nie znajdziemy ich w zwykłych sklepach z artykułami pielęgnacyjnymi i aptekach, lecz bezpośrednio u producenta, w hurtowniach kosmetycznych, w specjalistycznych punktach sprzedaży lub u dystrybutorów.

Planując zakup konkretnych produktów, szczególnie gdy stawiamy pierwsze kroki w branży usług kosmetycznych, warto zastanowić się nad opcją tak zwanej umowy na wyłączność, podpisanej z konkretnym dystrybutorem kosmetyków. Klauzula wyłączności oznacza, że klient postanawia podjąć współpracę tylko z jednym dostawcą produktów kosmetycznych, w zamian za merytoryczną opiekę oraz określone profity, na przykład w postaci doradztwa, dostępu do nowości czy atrakcyjnych rabatów. Decydując się na takie rozwiązanie możesz mieć pewność stałego pośrednictwa między Tobą a konkretnym producentem oraz dostępu do określonych produktów od ręki w jednym miejscu.

Na ogół, dystrybutor kosmetyków ma w swojej ofercie szeroki wachlarz produktów określonych marek kosmetycznych, co pozwala na zaspokojenie wszystkich Twoich potrzeb. Czasami jednak jest przedstawicielem jednego producenta. Czy w takim wypadku warto podejmować współpracę? Na pewno można spróbować. Profesjonalne linie kosmetyków coraz częściej posiadają produkty przeznaczone do wykonywania wielu zabiegów kosmetycznych, o zróżnicowanym spectrum działania, co umożliwia komponowanie dowolnych zestawów produktów, zawierających określone składniki odżywcze.

Dodatkowym atutem takiej formy współpracy jest z pewnością możliwość uzyskania zniżek, a także udział w szkoleniach, warsztatach lub seminariach kosmetycznych, organizowanych przez producentów kosmetyków.

Co prawda, decydując się na zawarcie umowy na wyłączność, poprzez związanie się z danym dystrybutorem, wykluczasz możliwość współpracy z innymi punktami sprzedaży, jednak Twoje zobowiązanie nie będzie bezterminowe. Jak każda umowa cywilno-prawna, również i ta ma ona określony czas trwania. Po jego upływie możemy kontynuować taką formę współpracy bądź zdecydować się na inną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *