Czym wyróżniają się kosmetyki profesjonalne?

Większość firm kosmetycznych posiada swoją linię kosmetyków profesjonalnych. Do czego one służą? Dla kogo są przeznaczone? Czym się różnią od kosmetyków ogólnodostępnych? Jakie produkty wybierać i gdzie je kupować?

Chociaż Ministerstwo Zdrowia ściśle określa definicję kosmetyków, nie dookreśla, czym są kosmetyki profesjonalne, chociaż podlegają tym samym regulacjom prawnym, co wszystkie inne. Jak sama nazwa wskazuje – powinny one być stosowane, polecane i sprzedawane tylko przez profesjonalistów.

Kosmetyki profesjonalne

fot. connelld/bigstockphoto.com

Podstawowym wyróżnikiem kosmetyków profesjonalnych jest wyższa, niż w tych dostępnych do użytku domowego, zawartość substancji aktywnych. Posiadają za to mniejszą zawartość substancji konserwujących i parabenów, które dodawane są do kosmetyków rynkowych, by przedłużyć ich trwałość. Jest to związane z tym, że mają długi okres ważności, by mogły zalegać na półkach sklepowych.

Mówi się, chociaż w praktyce nie zawsze ma to miejsce, że żeby je kupić, trzeba być dyplomowaną kosmetyczką, kosmetologiem lub wykazać się innego rodzaju wykształceniem kierunkowym. Wydaje się to zasadne, gdyż tylko właściwie przeszkolone osoby umiejętnie zastosują kosmetyki, dobiorą je do rodzaju skóry, uwzględnią ewentualne uczulenia, skutki uboczne etc. Samodzielne stosowanie tego rodzaju kosmetyków może czasem spowodować podrażnienie a nawet – trwałe uszkodzenie skóry.

Kosmetyki profesjonalne możemy zakupić w gabinecie kosmetycznym – po dokładnych oględzinach naszej skóry i szczegółowym wywiadzie dany specjalista powinien być w stanie wskazać najlepszy i najskuteczniejszy dla nas produkt oraz szczegółowo objaśnić sposób i częstotliwość jego stosowania. Pracując z daną linią kosmetyków, będzie umiał określić, w jaki sposób działają i jakie przynoszą efekty. Czasem ten rodzaj specyfików można kupić też w aptece.

Kolejną różnicą jest sposób promocji tego rodzaju kosmetyków – nie są reklamowane w telewizji czy kolorowych pismach, gdyż przeznaczone są dla specjalistów. Informacje o nich trafiają więc bezpośrednio do osób zainteresowanych, salonów urody  czy też do aptek. Są więc przeznaczone dla osób, które zawodowo zajmują się kosmetyką, jak i często sprzedawane  przez osoby, które się na niej znają. A dodatkowo – przy ich produkcji obecny jest dermatolog.

Czasem główną różnicą między kosmetykiem rynkowym a profesjonalnym jest jedynie wielkość opakowania – duże ekonomiczne pudełka przeznaczone są dla salonów piękności. Są wtedy stosunkowo tańsze niż te zapakowane w mniejsze pojemniki i bardziej opłacalne przy dużym zużyciu danego specyfiku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że szybciej się psują, więc trzeba dbać o sposób ich przechowywania oraz sprawdzać termin ważności.

Chcąc stosować kosmetyki profesjonalne, należy skonsultować się z kosmetyczką, dermatologiem lub farmaceutą. Nie należy wybierać produktów z niewiadomego źródła czy kupować ich na własną rękę np. w internecie. Tylko dobrze dobrane, atestowane kosmetyki przyniosą spodziewane efekty, w innym razie mogą nam nie tyle pomóc, co zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.