Farby do włosów

Jednym z podstawowych kosmetyków do włosów jest farba. Jej głównym zadaniem jest nadanie określonego koloru pasmom, pokrycie siwych włosów i odżywienie włosów. Dawniej, farby produkowano na bazie szkodliwych substancji, które przedłużały trwałość koloru, jednak mocno uszkadzały strukturę włosa. Aktualnie farba do włosów nie jest już szkodliwa, wręcz przeciwnie, pozwala odzyskać blask spłowiałym włosom.

Istnieje kilka typów koloryzacji. Związane to jest z bardzo dużym wyborem produktów kosmetycznych na rynku. Konsystencja farby może być różna:

  • w żelu,
  • piance,
  • szamponie,
  • kremie,
  • nawet lakierze.

Różnią się one poziomem trwałości i intensywnością koloru. Jednorazowy efekt gwarantują saszetki z koloryzującym szamponem oraz produkty nakładane tylko na pasma, jak tusze czy lakiery farbujące. Odważne odcienie można wypróbować przed imprezą, a przy pierwszym myciu włosów kolor zniknie.

Farby do włósów

Subbotina Anna/bigstockphoto.com

Mało zauważalne jest farbowanie “ton w ton”. Ma ono na celu pogłębienie naturalnej barwy włosów, zakrycie siwych niteczek oraz nadanie połysku fryzurze. Naturalnym preparatem, nadającym kolor jest henna. Ten wyciąg z roślin to najstarsza farba świata, gdyż stosowana była już w czasach starożytnych. Jednak efekt henny trudno przewidzieć i raczej nie jest trwały. Dlatego też nie jest to obecnie popularny środek do farbowania.

Na sklepowych półkach nie brakuje również farb półtrwałych. Najczęściej są to szampony i kremy koloryzujące, które utrzymują się do kilkudziesięciu myć. Tego typu farby nie wnikają we włosy, pokrywają jedynie osłonki. Nie zawierają również rozjaśniaczy, dlatego po dwóch miesiącach zabieg trzeba powtórzyć, by efekt nadal był widoczny. Ma to na celu odświeżenie naturalnego lub trwale zmienionego koloru włosów.

Najczęściej jednak kobiety decydują się na trwałą koloryzację. Ogromna gama kolorystyczna pozwala na eksperymenty i uzyskanie ciekawego odcienia. Barwniki na stałe wynikają w pigment włosów, zmieniając jego kolor. Wszystkie siwe włosy zostają pokryte, a kolor utrzymuje się mimo mycia włosów.  Zawarte w farbie środki wybielające nieodwracalnie zmieniają strukturę włosa, dlatego częste farbowanie może prowadzić do uzyskanie nieatrakcyjnego koloru. Kompletna zmiana barwy włosów powinna być wykonana w salonie fryzjerskich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.