Jak dbać o narzędzia kosmetyczne

Każdy gabinet kosmetyczny powinien starać się zapewnić jak najwyższą jakość świadczonych usług. Profesjonalny, otwarty na klienta personel oraz nowoczesny, przyjazny wystrój wnętrz z pewnością pomagają w wypoczynku i relaksie. Na pierwszym miejscu zawsze powinno jednak stać bezpieczeństwo klientów oraz personelu.

Obecność drobnoustrojów w salonach kosmetycznych jest nieunikniona, a ryzyko zakażenia patogenami wysokie. W związku z tym w miejscach tych muszą obowiązywać surowe normy sanitarne. We wszystkich zabiegach, tych mniej i bardziej inwazyjnych, wymagane jest bezwzględne zachowanie zasad higieny sanitarnej. Obejmuje to dezynfekcję rąk i narzędzi używanych przez kosmetyczkę, ale również sprzętu i powierzchni gabinetu.

Akcesoria do pedicure

fot. votash/bigstockphoto.com

Nie wszystkie narzędzia stwarzają takie samo ryzyko przeniesienia zakażenia. Największym ryzykiem obarczony jest sprzęt, który przerywa ciągłość tkanek i wchodzi z nimi w bezpośredni kontakt, np. igły. Najlepiej jest, gdy narzędzia takie są jednorazowe. Jeżeli jest to niemożliwe, muszą być poddane procesowi sterylizacji. Sterylizacja jest procesem, w wyniku którego usuwane są mikroorganizmy w formie wegetatywnej oraz przetrwalnikowej. Podczas gdy dezynfekcja jedynie zmniejsza liczbę mikroorganizmów w formie wegetatywnej do poziomu niezagrażającego zdrowiu.

Drugą grupę stanowią sprzęty, które nie powinny naruszać ciągłości skóry, jednak może to się zdarzyć. Są to np. cążki do manicure i pedicure. Sprzęty te poddane muszą być dezynfekcji wysokiego poziomu. Stosowana jest ona w odniesieniu do narzędzi, których konstrukcja wyklucza zastosowanie sterylizacji wysokotemperaturowej. Dezynfekcja wysokiego poziomu jest procesem, który wykorzystuje preparaty o szerokim spektrum działania: wiruso-, bakterio-, grzybo-, prątko-oraz sprobobójczego.

Inna grupa obejmuje narzędzia nie przerywające skóry i nie mające z nią kontaktu. Wymagają one głównie mycia i okresowej dezynfekcji.

O skuteczności procedur dezynfekcji i sterylizacji decyduje ich prawidłowe przeprowadzenie. Dezynfekcja wymaga przede wszystkim zastosowania preparatu o odpowiednim zakresie działania. Zapewnia to wysoką efektywność usuwania patogenów. Należy ponadto pamiętać, aby preparaty te wykazywały niską toksyczność. Narzędzia zanurza się w wanienkach wypełnionych roztworem odkażającym na określony czas, po czym poddaje się sterylizacji. Sterylizację przeprowadza się w specjalnych urządzeniach, wykorzystujących metody mechaniczne, fizyczne lub chemiczne. Największą skuteczność wykazują autoklawy, wykorzystujące parę wodną o wysokiej temperaturze.

Bezpieczeństwo podczas zabiegów powinno być priorytetem dla wszystkich gabinetów kosmetycznych. Warto zainwestować w szkolenia oraz budowanie świadomości personelu w tym zakresie. Zaowocuje to zaufaniem klientów i przełoży się na pozycję salonu na rynku usług kosmetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.