Jak dbać o paznokcie?

Zadbane dłonie to ważny atrybut każdej kobiety. Czyste, nierozwarstwiające się, ładnie przycięte paznokcie są jego nieodłącznym elementem. Nie jest to jednak efekt łatwy do uzyskania. Istnieje na szczęście kilka podstawowych zasad pielęgnacji, dzięki którym każda kobieta jest w stanie pochwalić się pięknymi dłońmi.

Biotyna i krzem – Twoi przyjaciele

Preparaty z biotyną i krzemem to wewnętrzna odżywka dla paznokci. Warto przyjmować je codziennie, w ilości zalecanej przez lekarza bądź farmaceutę. Biotyna, jako budulec paznokcia, ma ogromne znaczenie dla jego kondycji. Jej niedobór skutkuje ich powolnym wzrostem, zmatowieniem i łamaniem się płytki. Krzem, podobnie jak biotyna, również wpływa na wygląd i trwałość paznokci. Wraz z wiekiem jego ilość w organizmie spada, przez co łatwo o niedobory tego pierwiastka. Warto zatem przyjmować go dodatkowo.

Manicure hybrydowy

fot. motorolka/bigstockphoto.com

Zabieg parafinowy

Jest to niedroga, szybka i skuteczna metoda dbania o dłonie i paznokcie. Zabieg można wykonać u profesjonalnej kosmetyczki albo w domu (posiadając odpowiedni sprzęt i wiedzę z zakresu kosmetologii). Bardzo korzystnie wpływa na płytkę paznokcia. Zanim przystąpisz do wykonania zabiegu parafinowego, pamiętaj, aby dowiedzieć się jakie są przeciwwskazania. Parafiny na dłonie nie powinny stosować osoby, które:

  • mają grzybicę paznokci,
  • są uczulone na parafinę,
  • posiadają egzemę,
  • borykają się z niewydolnością układu krążenia,
  • mają osteoporozę,
  • są w ciąży.

Olejek rycynowy

Należy go wcierać w paznokcie. Innym sposobem jest moczenie dłoni w podgrzanym olejku (około 30°C). Efekty nie są natychmiastowe, zobaczysz je dopiero po około 2 tygodniach. Jednak uwierz, że warto czekać. Paznokcie stają się mocniejsze, bardziej błyszczące i mniej kruche. Czyli dokładnie takie, o jakich marzy każda kobieta. Na olejek rycynowy pozwolić może sobie każdy. Jedna fiolka kosztuje bowiem około 4 złotych.

Dieta na wzmocnienie paznokci

Zbilansowana dieta to podstawa. Wpływa dobrze nie tylko na dłonie i paznokcie, ale na cały organizm. Aby utrzymać płytkę w ryzach musisz odżywiać się zdrowo i dbać, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło:

• białka,

• wapnia,

• żelaza,

• cynku,

• krzemu.

Odżywka do paznokci

Jeżeli Twoje paznokcie są zawsze pomalowane lakierem albo przykryte hybrydą bądź żelem – daj im odetchnąć. Zamiast tego pokryj płytkę łagodną odżywką (bezbarwną albo w kolorze mleka). To da im szansę, aby się zregenerować. Odżywki można dostać w aptekach, drogeriach, a nawet supermarketach. Większość z nich nie jest także bardzo droga. Rodzaje są różne. Możesz wybrać odżywkę wzmacniającą, zawierającą proteiny oraz ceramidy. Przeznaczona jest ona przede wszystkich dla paznokci łamliwych i rozdwajających się. Jeżeli jednak Twoja płytka jest w niezłym stanie wystarczy ci zwykła odżywka regenerująca, która w składzie posiada witaminy potrzebne paznokciom na co dzień. Do suchych paznokci warto natomiast stosować oliwki i kremy, które podziałają również bardzo dobrze na skórki wokół płytki.

Warto pamiętać o tym, że oprócz zewnętrznych metod profilaktyki paznokci, takich jak parafina, olejki czy odżywki, bardzo istotne jest również to, aby dbać o nie od wewnątrz. Dieta i jej suplementy bardzo pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji płytki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.