Jak urządzić gabinet kosmetyczny?

Jeśli otwierasz mały gabinet kosmetyczny powinno Ci zależeć, by przy zachowaniu wymogów sanitarnych był on funkcjonalny i estetyczny. O czym powinnaś pamiętać podczas jego urządzania?

Gabinet kosmetyczny

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakiego typu usługi będą w nim świadczone? Od tego w głównej mierze zależy, w jaki sposób zaaranżujesz przestrzeń i jakich zakupów trzeba będzie dokonać. Ważne jest, by kosmetyczka mogła swobodnie poruszać się po gabinecie, mieć dostęp do niezbędnych kosmetyków i narzędzi podczas pracy oraz to, by mogła pracować w pozycjach ergonomicznych dla jej ciała bez narażania go na przeciążenia. Istotne jest, by gabinet był wyposażony w odpowiednie szafy do przechowywania kosmetyków czy niezbędnej dokumentacji. Należy też wydzielić przestrzeń na poczekalnię i pomieszczenie czy szafkę, w którym klient może zostawić swoje rzeczy. Dobry pomysł to także gazetownik z magazynami i gazetami oraz ewentualny stolik kawowy. W gabinecie powinna być również lada i miejsce pełniące funkcję recepcji. Jeśli planujesz sprzedaż kosmetyków, należy je odpowiednio wyeksponować w widocznym miejscu.

Co jeśli chodzi o estetykę? Wnętrze powinno przede wszystkim być czyste i przyjazne klientom. Gabinet kosmetyczny to nie tylko miejsce, w którym dba się o urodę, to powinna być również przestrzeń, gdzie można się zrelaksować i odpocząć. Tu powinnaś zdecydować się na styl, w jakim chcesz go urządzić – czy będzie to np. eleganckie, nowoczesne wnętrze a może bardziej orientalne? Można zdecydować się na jeden albo mieszać inspiracje – ważne, by całość była spójna i spełniająca wymogi miejsca pracy. Jeśli chodzi o kolorystykę ścian – większość gabinetów preferuje jasne kolory, co optycznie powiększa przestrzeń. Można oczywiście w granicach estetyki i rozsądku pozwolić sobie na zabawę kolorami – wybrane ściany pomalować na ciemniejszy kolor lub użyć wzorzystej tapety.

Niezwykle ważne jest też dobre oświetlenie, gdyż wiele zabiegów wymaga precyzji. Warto więc przynajmniej jeden fotel postawić przy oknie i zakupić odpowiednie lampy czy ledy. W części gabinetu przeznaczonej na poczekalnię lub relaks można zamontować oświetlenie, które daje bardziej subtelne, delikatne światło. Największy i najlepiej oświetlony punkt w naszym gabinecie przeznacz na miejsce do pielęgnacji twarzy, a pozostałe przeznacz na pielęgnację ciała, manicure czy pedicure.

Ważny jest też zapach. Przyjemną niespodzianką jest, gdy wchodząc do lokalu czujemy delikatny, przyjemny i nie za mocny aromat. Można do tego użyć odświeżaczy powietrza czy pachnących pałeczek. Jednak uważaj, żeby nie był on zbyt intensywny czy „sztuczny”. Dobrym pomysłem są również rośliny – doniczkowe lub świeże, cięte kwiaty. Na ścianach można powiesić certyfikaty poświadczające ukończenie odpowiednich szkoleń i kursów.

Całość wnętrza powinna sprawiać przyjemne, ciepłe wrażenie. Gabinet kosmetyczny powinien przyciągać nie tylko profesjonalizmem i wysokim poziomem usług, ale też swoim klimatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.