Jak wybrać łóżko do solarium?

Solarium to namiastka słońca dostępna przez cały rok, dlatego cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród tych, którym doskwiera brak światła i upalnej pogody. Podstawowym elementem wyposażenia solarium są łóżka. Jak wybrać te, które są najskuteczniejsze i spełniają wymogi bezpieczeństwa?

Solarium

fot. Vojtech Vlk/bigstockphoto.com

Na rynku są dostępne solaria leżące i stojące (tuby). Solaria leżące charakteryzują się wygodą, dodatkowo – posiadają odpowiednie lampy na twarz, których natężenie można dowolnie regulować. Ich moc wynosi zazwyczaj 160W (lampy na ciało) i 520W (lampy na twarz wyposażone w odpowiednie filtry przeciw fotostarzeniu się skóry). Solaria stojące są bardziej higieniczne, dają też większy komfort, jeśli chodzi o przestrzeń i ruch. Dzięki nim uzyskuje się bardziej równomierną opaleniznę. Mogą zbędnych kilogramów, nie mają jednak specjalnych lamp do twarzy. Szczególnie polecane są dla osób, które preferują krótki czas opalania. Moc lamp w solariach stojących wynosi 180W.

Przy zakupie łóżka solaryjnego do gabinetu kosmetycznego trzeba zwrócić uwagę na lampy. Można je podzielić na niskociśnieniowe (świetlówki fluorescencyjne) i wysokociśnieniowe (halogeny).

Najbardziej popularne lampy niskociśnieniowe (ze względu na moc) to:

  • lampy 80W i 100W – kiedyś dominowały na rynku, z czasem, idąc za wymogami klienta, producenci zadbali o to, by lampy były jeszcze mocniejsze;
  • lampy 140W i 160W – lampa 160W jest obecnie najbardziej popularna, natomiast 140W jest najczęściej stosowana w górnych częściach urządzenia wraz z halogenowym wzmacniaczem twarzy;
  • lampy mniej niż 25 W, lampy 25W – spaghetti, lampy 40W, lampy 60W, lampy 200W, lampy 220W (mniej popularne rodzaje lamp).

Jeśli chodzi o lampy wysokociśnieniowe (halogeny) to są one najczęściej wykorzystywane do opalania twarzy i emitują większą dawkę promieniowania UV. Mają one też specjalne filtry, by hamować działanie promieni UV-C, a przepuszczać jak najwięcej UV-A i UV-B. Lampy solaryjne z czasem zużywają się i wymagają wymiany.

Sprawdź, gdzie możesz kupić nowe lampy do solarium!

Możemy kupić nowe lub używane łóżka. W razie zakupu używanych łóżek, oprócz ich stanu technicznego, mocy oraz funkcjonalności, bierzmy również pod uwagę takie kwestie, jak dostępność części zamiennych na rynku oraz odpowiednią sieć serwisową. Jest to ważne w przypadku awarii, gdyż jej szybka naprawa pozwoli uniknąć strat finansowych. Kolejną istotną sprawą związaną z łóżkiem jest odpowiednia wentylacja. Każde urządzenie powinno mieć dwa otwory wentylacyjne – jeden służy do wyrzucania gorącego powietrza, drugi z kolei dostarcza je z zewnątrz. Mając parę urządzeń, możemy zastosować dla nich wspólną wentylację.

Przy zakupie łóżka należy się też kierować względami bezpieczeństwa i bezwzględnie trzeba sprawdzić, czy producent danego urządzenia wydaje świadectwo o zgodności z normą, czyli certyfikat, o który, w razie kontroli, może pytać Sanepid. Jego brak grozi wysoką karą finansową lub, nawet, zamknięciem solarium. Ważne jest zbadanie rynku i optymalny dobór bardziej konkurencyjnych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.