Jak wybrać podkład do twarzy?

Właściwie dobrany podkład jest niezbędną bazą perfekcyjnego makijażu. Pozwoli ukryć niedoskonałości cery, odświeży jej wygląd, spowoduje, że nawet zmęczona skóra będzie wyglądać promiennie. Źle dobrany natomiast stworzy efekt odwrotny – tzw. efekt maski; postarzy cerę, uwydatni przebarwienia i nierówności. Z tych powodów dobór odpowiedniego kosmetyku jest bardzo ważny.Pierwszym kryterium jest dobranie go do rodzaju cery. Do skóry tłustej i mieszanej wybieramy podkład matujący, który skutecznie przykryje nadmiar sebum. Skóra sucha czy wrażliwa natomiast potrzebuję bazy nawilżającej, która doda jej blasku. Warto przy tym zwrócić uwagę na skłonność skóry do podrażnień, a jeśli taka występuje, warto sięgnąć po podkład bezzapachowy albo przeznaczony dla alergików. W zależności od rodzaju podkłady przybierają różną postać. Te do cery mieszanej i tłustej mają lekką konsystencję musu, te bardziej tłuste – formę kremu lub sztyftu.

kuleczka/bigstockphoto.com

kuleczka/bigstockphoto.com

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest tonacja skóry. Należy przy tym pamiętać, że latem, kiedy jest ona opalona, zbyt jasny podkład używany zimą może się  nieładnie odznaczać. Podkład po nałożeniu powinien być niewidzialny, dlatego dobranie odpowiedniego koloru do tonacji cery jest kluczowe, by uniknąć efektu maski. Należy przy tym kierować się kilkoma zasadami:

  • nie kupować kosmetyku w pełnym makijażu, ponieważ jego kolor trzeba sprawdzić na żuchwie, poniżej linii policzka; rozsmarowanie na ręce nie ma sensu, ponieważ na niej odcień skóry jest inny;
  • najlepiej robić to przy dziennym świetle, ewentualnie poprosić o próbkę i sprawdzić kolor poza światłem sklepowych jarzeniówek;
  • po nałożeniu próbki należy odczekać co najmniej dwie minuty, by podkład się wchłonął i utlenił; wtedy dopiero będzie widoczny jego właściwy kolor.

Dodatkowo nie należy kupować podkładów ciemniejszych, by nadać skórze efekt opalenizny, do tego bowiem służy bronzer. Zbyt ciemna baza spowoduje, że skóra będzie wyglądała na zmęczoną i starszą, odznaczy się od szyi, a wszystkie niedoskonałości będą bardziej widoczne.

I tu pojawia się ostatnia rzecz, którą należy wziąć pod uwagę – ogólna kondycja skóry. Podkłady rozświetlające nadają się wyłączenie do tej nieskazitelnej, ponieważ uwydatniają wszystkie wady. Rozszerzone pory to natomiast dostateczny powód, by nie kupować podkładów ciemnych – lepiej zdecydować się na taki o ton jaśniejszy, który odwróci uwagę od tego mankamentu. Przebarwienia pomogą zamaskować kosmetyki z żółtym barwnikiem.
Dodatkowo dobry podkład poza właściwościami kryjącymi powinien zawierać także składniki odżywcze dla cery i przede wszystkim filtr UV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.