Jak wybrać szampon do włosów?

Sklepy kosmetyczne i salony fryzjerskie oferują dziś ogromny wybór szamponów. Trudno się na coś zdecydować. Nieraz też nie do końca wiemy, czego potrzebujemy, więc podstawą jest określenie rodzaju włosów i skóry głowy – jeśli mamy wątpliwości, a zwłaszcza niepokoją nas problemy, najlepiej spytać o to fachowego fryzjera bądź trychologa. Poniżej przedstawiamy przegląd najczęściej spotykanych rodzajów szamponów oraz składników, jakie możemy w nich znaleźć.

Szampony do włosów skłonnych do szybkiego przetłuszczania się mają jak najskuteczniej oczyszczać, a przy tym jak najmniej obciążać. Dlatego zwykle zawierają więcej substancji myjących, a mniej substancji natłuszczających; choć tu też należy uważać, bo nadmierne traktowanie skóry głowy detergentami może ją podrażniać i tym bardziej pobudzać wydzielanie łoju. Składniki takich szamponów to nieraz rumianek, cytryna, pokrzywa czy szałwia. Zdarzają się też składniki mające za zadanie zwiększenie objętości włosów i „odbicie” ich od skóry głowy.

YakobchukOlena/bigstockphoto.com

YakobchukOlena/bigstockphoto.com

Z kolei szampony do włosów suchych mają być jak najłagodniejsze. Lepiej unikać siarczanów, które mogą przesuszać wlosy i skórę głowy. Za to powinniśmy stawiać na składniki odżywcze – lipidy i proteiny, a także ceramidy, które chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Silikony pokrywają włosy ochronną warstewką i nadają im połysk, ale na co dzień lepiej stosowac te lżejsze i łatwo zmywalne.

Włosy kręcone z samej natury są dość suche, więc również potrzebują odpowiednich szamponów. Tu ważne są właściwości nawilżające i wygładzające, by zapobiec puszeniu się włosów i podkreślić skręt. Lepiej unikać ciężkich silikonów.

Szampony odpowiednie dla włosów farbowanych zawierają substancje wygładzające oraz zamykające łuski włosów, aby zapobiec wypłukaniu pigmentu. Dostępne są też szampony ze składnikami podkreślającymi kolor i przedłużającymi trwałość farby.

Szampony do włosów słabych i wypadających powinny jak najbardziej wzmocnić cebulki włosowe i pobudzić porost włosów. Często spotyka się tu ekstrakty ziołowe, np. z rozmarynu, tataraku czy skrzypu, ale także witaminy, kolagen i elastynę.

Szampony przeciwłupieżowe mają działać przede wszystkim na skórę głowy, by łagodzić jej przesuszenie i podrażnienie. Zawierają składnik leczniczy – zwykle pirytionian cynku.

Czasem zaleca się, by mieć w łazience co najmniej dwa rodzaje szamponów. Przykładowo – możemy korzystać z łagodnego szamponu do codziennego mycia włosów, a od czasu do czasu stosować silniejszy szampon oczyszczający z SLES, by usunąć z włosów resztki produktów do stylizacji, preparatów z silikonami itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.