Jak wyposażyć stanowisko do pielęgnacji stóp?

W każdym gabinecie kosmetycznym ważny jest nie tylko wykwalifikowany specjalista z odpowiednimi umiejętnościami, ale również sprzęt oraz wyposażenie. Tego rodzaju gabinety muszą bowiem kojarzyć się z bezpieczeństwem, relaksem i zdrowiem. Dotyczy to też stanowiska do pielęgnacji stóp. Jak powinno być ono wyposażone, by klient mógł czuć się bezpiecznie i być w pełni usatysfakcjonowany?

Zanim zacznie się wyposażać jakikolwiek gabinet kosmetyczny oraz specjalistyczne miejsce do pielęgnacji stóp, należy pamiętać o obowiązujących w Polsce przepisach i wymogach wynikających z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r., które dotyczą wymagań sanitarnych dla zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. z dnia 27 lutego 2004 r.). W każdym gabinecie bądź stanowisku do świadczenia usługi pedicure należy:

 • wydzielić odrębne miejsce o powierzchni minimum 6m², które będzie zabudowane do wys. ok. 1,6 m łatwo zmywalnym i odpornym na dezynfekcję materiałem,
 • wyposażyć to miejsce w przenośny bądź stały z dostępem do bieżącej wody brodzik do moczenia nóg.
 Oneinchpunch/bigstockphoto.com

Oneinchpunch/bigstockphoto.com

Po spełnieniu wymogów ustalonych prawem, można następnie w sposób profesjonalny wyposażyć gabinet bądź stanowisko do pielęgnacji stóp.

Można zacząć od odpowiednio dobranego fotela, który będzie zapewniał klientowi komfort i wygodę w trakcie zabiegów pedicure, zaś specjaliście – łatwy dostęp do stóp. Najlepszym modelem fotela do profesjonalnego pedicure jest taki, który będzie wyposażony w regulowane podnóżki, a także elektryczny podnośnik siedziska. Ponadto całość powinna być pokryta łatwym do czyszczenia oraz dezynfekcji materiałem. Oprócz takiego fotela niezbędnym wyposażeniem będzie również:

 • ruchomy brodzik do moczenia stóp wraz z jednorazowymi foliami do pedicure, zapewniającymi czystość i higienę;
 • lampa z lupą powiększającą, która znacznie ułatwia pracę, umożliwiając ogląd małych powierzchni i zapewniając odpowiednią jasność oraz powiększenie szczegółów;
 • fotelik bądź krzesełko dla specjalisty od pedicure i pielęgnacji stóp, które będzie ergonomiczne, zapewni wygodę oraz nie będzie ograniczało ruchów;
 • szafka na narzędzia z lampą UV (do podtrzymywania jałowości oraz sterylności narzędzi), która musi być wyposażona w szuflady posiadające wykrojniki ułatwiające segregację sprzętu;
 • autoklawy do sterylizacji narzędzi oraz np. myjka ultradźwiękowa do dezynfekcji sprzętu;
 • środki antyseptyczne, zapobiegające wnikaniu bakterii w głąb skóry i ograniczające do maksimum narażenie na infekcję;
 • profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji stóp;
 • kosz na zużyte materiały jednorazowe;
 • frezarka i frezy (np. z pochłaniaczem pyłu czy płaszczem wodnym, a także profesjonalne frezy diamentowe do frezarek, nasadki ścierne, cęgi, cążki ze stali nierdzewnej, dłutka oraz specjalistyczne płyny do frezarek), które umożliwiają bezpieczne oraz skuteczne usuwanie zrogowaceń, modzeli, odcisków, pomagają też w szlifowaniu płytki paznokciowej i skórek, co jest szczególnie ważne w przypadku osób chorych na cukrzycę.

Dzisiejsze profesjonalne frezarki wyposażone są w pochłaniacz pyłu (pedicure na sucho) lub spryskiwacz ze specjalnym płynem, który nie tylko dezynfekuje skórę ale również daje przyjemne uczucie chłodzenia (pedicure na mokro). Urządzenia te są coraz nowocześniejsze, a tym samym – coraz cichsze, zapewniając klientom salonu kosmetycznego komfort swobodnej rozmowy w czasie zabiegu i nie narażając ich na wdychanie pyłów oraz resztek skóry.

Jeśli dany kosmetolog pracuje na materiałach jednorazowych, to musi on pamiętać o każdorazowej ich wymianie i utylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.