Profesjonalne salony kosmetyczne, oprócz zabiegów pielęgnacyjnych, proponują również zabiegi upiększające, wśród których znajduje się między innymi wykonywanie makijażu. W odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania klientek, większość salonów piękności posiada w swojej ofercie wykonanie tradycyjnego makijażu dziennego i wieczorowego oraz makijażu okolicznościowego: ślubnego, studniówkowego, sylwestrowego i tym podobnych.
Decydując się na wykonywanie profesjonalnego makijażu w salonie kosmetycznym, należy zadbać o niezbędne wyposażenie wydzielonego do tego celu stanowiska. Oprócz odpowiednich mebli, to jest: podwyższonego krzesła z zagłówkiem, stolika zabiegowego, podświetlanego lustra, a także, w razie potrzeby, stolika pomocniczego i taboretu kosmetycznego dla makijażysty (w przypadku dysponowania małą powierzchnią salonu, idealnym rozwiązaniem wydaje się kupno przenośnego, o regulowanej wysokości, stanowiska do makijażu, wyposażonego w duże lustro z mocnymi żarówkami lub oświetleniem LED po prawej i lewej stronie, szufladę na pędzle oraz liczne przegródki na potrzebne sprzęty), wyposażenie stanowiska do makijażu w zasadzie sprowadza się do zakupu akcesoriów oraz profesjonalnych kosmetyków.
Wśród podstawowych akcesoriów, ułatwiających wykonywanie makijażu znajdują się:
- aplikatory,
- pędzle (najlepiej te wykonane z naturalnego włosia) uniwersalne lub przeznaczone do nakładania poszczególnych kosmetyków – oddzielny pędzel do podkładu, do korektora, do bronzera, do pudru, do różu, do cieni i eyelinera, a także pędzel do modelowania twarzy, pędzel do brwi oraz pędzelek do ust,
- profesjonalne środki do pielęgnacji pędzli (szampon, płyn do mycia),
- zalotka,
- pęseta,
- sztuczne rzęsy,
- temperówka,
- gąbki i waciki,
- kosmetyczka na pasku lub futerał do przechowywania akcesoriów.
Do wykonywania jakiegokolwiek makijażu należy stosować wyłącznie profesjonalne, wysokogatunkowe kosmetyki, takie jak:
- korektory,
- bazy pod podkład,
- podkłady,
- róże i pudry,
- bronzery i rozświetlacze,
- utrwalacze makijażu (fixery),
- kredki do oczu,
- tusze do rzęs (wydłużający, pogrubiający, 3 w 1),
- cienie do powiek (oddzielne lub w paletach, prasowane, wypiekane bądź sypkie),
- cienie do brwi,
- baza pod cienie,
- eyelinery,
- błyszczyki,
- kredki do ust,
- pomadki,
- kosmetyki do zmywania makijażu.
Co istotne, używanie wysokiej jakości kosmetyków jest nie tylko gwarantem trwałości wykonanego makijażu, ale przede wszystkim świadczy o prestiżu salonu kosmetycznego.
Niektóre salony kosmetyczne oferują także wykonywanie makijażu permanentnego (mikropigmentacji), będącego na pograniczu kosmetyki i medycyny estetycznej. Przeprowadzanie tego zabiegu wymaga zapewnienia sterylnych i higienicznych warunków oraz odpowiedniego sprzętu: aparatu do wykonywania makijażu permanentnego, wyposażonego w laser biostymulujący, fotela kosmetycznego z funkcją regulacji wysokości, regulowanego taboretu dla osoby wykonującej makijaż, lampy lupy i stolika kosmetycznego na akcesoria. Do jego wykonywania należy używać jednorazowych igieł oraz profesjonalnych pigmentów (barwników).