Jak wyposażyć stanowisko do piercingu?

W obecnych czasach, zabiegowi kolczykowania klienci mogą poddać się nie tylko w wyspecjalizowanych studiach tatuażu i piercingu, ale również w salonach kosmetycznych. Oprócz tradycyjnego przekłuwania uszu, w ich ofertach można najczęściej znaleźć usługę przekłuwania łuku brwiowego, nosa, języka, wargi i pępka.

Piercing (inaczej kolczykowanie) jest jedną z popularnych form ozdabiania i modyfikacji ciała. Polega na przekłuwaniu nietypowych miejsc, na przykład wargi, języka, miejsc intymnych i wprowadzaniu (zakładaniu) w nie specjalnie wyprofilowanych kolczyków, wykonanych z hipoalergicznych, niezawierających niklu, biokompatybilnych materiałów: stali chirurgicznej, tytanu chirurgicznego G23, bioplastu lub teflonu (PTFE).

Jak wyposażyć stanowisko do piercingu?

Ze względu na to, że zabieg piercingu wymaga czystych i niezwykle sterylnych warunków, stanowisko do jego przeprowadzania musi być odpowiednio wyposażone i przygotowane. Wszelkie nakłucia wykonywane są za pomocą sterylnych, szczelnie zapakowanych igieł jednorazowego użytku. Najczęściej używanymi są igły wenflonowe, igły kaniule lub igły iniekcyjne – wszystkie w kilku rozmiarach i z odpowiednimi atestami. Do pomocy w zakładaniu kolczyków, używane są specjalne stalowe, szklane lub plastikowe rurki nakładane na igły, dostępne w zróżnicowanych rozmiarach, szczypce służące do przytrzymywania fałdów skóry w czasie jej przebijania (o różnym kształcie i rozmiarze końcówek), kleszcze do otwierania lub zamykania kółek oraz pęsety do piercingu, wyposażone często w małe szkło powiększające. Wszystkie akcesoria muszą posiadać certyfikaty potwierdzające ich jakość oraz być wykonane z bezpiecznych materiałów, takich jak na przykład stal nierdzewna.

Oprócz specjalistycznych akcesoriów i narzędzi, niezbędnym wyposażeniem stanowiska do piercingu jest:

  • wygodny fotel kosmetyczny lub leżanka,
  • lampa lupa (w razie potrzeby),
  • autoklaw do sterylizacji narzędzi używanych wielokrotnie,
  • zestawy jednorazowych, pakowanych parami rękawiczek,
  • jednorazowe, sterylne materiały i środki opatrunkowe,
  • jednorazowe woreczki do pakowania wyjałowionych narzędzi,
  • środki służące do wykonania miejscowego znieczulenia (w sprayu lub w żelu),
  • sterylny żel ułatwiający rozciąganie skóry.

Miejsce, w którym wykonywane jest kolczykowanie powinno być ponadto wyposażone w samodzielną umywalkę z dostępem do bieżącej ciepłej i zimnej wody, dozownik z mydłem antybakteryjnym i płynem odkażającym oraz pojemnik na zużyte igły, jednorazowe narzędzia, materiały opatrunkowe i rękawiczki.

One thought on “Jak wyposażyć stanowisko do piercingu?

  1. Jezu, jakie bzdury. NIE WOLNO, przebijać płatka ucha pistoletem, bo miażdży się tkanki i rana nie goi się tak jak powinna. Tutaj nadal standardowa igła jest JEDYNĄ opcją. No i żaden piercer nie używa środków znieczulających. Nigdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.