Jak zaaranżować salon kosmetyczny?

Wiele osób otwierając zakład kosmetyczny zastanawia się, jak go urządzić, by był jak najbardziej funkcjonalny przy optymalizacji kosztów, szczególnie jeśli mają do dyspozycji stosunkowo niewielką przestrzeń. Co jest niezbędne w małym salonie kosmetycznym?

O wyposażeniu takiego miejsca decyduje kilka rzeczy: przede wszystkim profil zakładu i preferowane zabiegi, które będą tam wykonywane, istotne jest również, jakim miejscem i budżetem dysponujemy.

Jak wybrać łóżka do masażu?

  1. Podstawą jest bez wątpienia fotel kosmetyczny, na którym będzie można wykonywać większość zabiegów. Najlepiej jest wybrać uniwersalny model, który dzięki odpowiedniej regulacji będzie można wykorzystać zarówno te pielęgnujące twarz, jak i ciało, czy też masaże. Warto zastanowić się nad modelem, który ma otwór na twarz i specjalne podnóżki, i zagłówek oraz rozkłada się do pozycji poziomej. Pozwoli to dostosować go do różnego typu zabiegów, w tym tak precyzyjnych, jak np. przedłużanie rzęs czy makijaż.
  2. Kolejna ważna rzecz to półki na produkty i narzędzia używane przy pracy, ewentualnie kosmetyki, jeśli będzie prowadzona ich sprzedaż. Tutaj sprawdzają się pionowe, wysokie półki. Najlepiej, jeśli są wykonane z materiałów, które łatwo się nie brudzą, na których nie zostają tłuste plamy. Trzeba też pomyśleć o szafkach na ręczniki, szlafroki itd. Oprócz funkcjonalności, pomyślmy również o ich estetyce, powinny więc wpisywać się w koncepcję aranżacji danej przestrzeni i pomysłu na jej wystrój.
  3. W większości salonów kosmetycznych wykonuje się manicure, do którego trzeba mieć specjalne biurko – powinno być stabilne, łatwe do czyszczenia i wyposażone w szuflady, w których można schować np. lakiery. Oprócz stolika niezbędne są również frezy i frezarki, a w przypadku wykonywania pedicure – także wanna do pedicure.
  4. By wykonywać nieco bardziej skomplikowane zabiegi kosmetyczne przyda się też kombajn kosmetyczny. To jedno nowoczesne urządzenie jest wielofunkcyjne, więc możemy dzięki niemu wykonywać kilka różnych zabiegów. W zależności od modelu może ono służyć np. do mikrodermabrazji, peelingu kawitacyjnego czy ultradźwięków. Tym samym zastępuje ono wiele innych maszyn.
  5. Ze względów sanitarnych (regulują to odpowiednie przepisy) niezbędne jest posiadanie sterylizatorów i autoklawu. Można dzięki nim używać różnych przyrządów wielorazowego użytku bez narażania zdrowia swojego i klientów.
  6. Istotną rzeczą jest również oświetlenie i sam wystrój – dekoracje, poczekalnia, kanapa czy krzesła lub fotele, szafa czy wieszak na rzeczy klientów. Oddzielna cześć gabinetu powinna spełniać funkcję recepcji, gdzie można zapisać klientki, odebrać telefon, przechowywać dokumentację itd. Warto pomyśleć więc o ladzie.

Największą rekomendacją są oczywiście zadowolone klientki, ale przyjemny, estetyczny wygląd danego miejsca również stanowi wizytówkę danej firm. Wybierając sprzęty do małego gabinetu kosmetycznego, należy się kierować ich funkcjonalnością (dobrze, gdy mogą spełniać wiele zadań), wielkością oraz trwałością. Plusem będzie też łatwość utrzymania ich w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.