Jak zorganizować stanowisko fryzjerskie?

Stanowisko fryzjerskie w salonie kosmetycznym to zjawisko coraz częściej spotykane na rynku usługowym. Wiele kobiet docenia taką formę współpracy specjalistów, ponieważ kompleksowo (w jednym miejscu) może zadbać o własny wygląd.

Aranżując stanowisko fryzjerskie w przestrzeni salonu kosmetycznego, należy pamiętać o wyraźnym podziale miejsc. Klient powinien widzieć różnicę pomiędzy sferą przeprowadzania zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich.

Wyjściowe podczas aranżacji stanowiska fryzjerskiego w salonie kosmetycznym, jest przeanalizowanie wymiarów i możliwości samego pomieszczenia. Usługi fryzjerskie wymagają odpowiedniego podłączenia sieci wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. W pierwszej kolejności należy wyodrębnić najważniejsze strefy pracy fryzjera tj.: stanowisko fryzjerskie, myjnia oraz miejsce przechowywania kosmetyków.

Wyposażając stanowisko fryzjerskie należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu mebli. Warto zastosować się do zasad ergonomii, w szczególności jeśli w jednym pomieszczeniu będą realizowane zarówno usługi kosmetyczne jak i fryzjerskie.

Stanowiska fryzjerskie

fot. Adisa/bigstockphoto.com

Rozmieszczenie stanowiska fryzjerskiego powinno być tak rozplanowane, aby specjalista miał swobodę podczas wykonywania swoich czynności. Dobór konsolety jest uwarunkowany rodzajem i wystrojem wnętrza. Konsolety wyspowe zaleca się do przestronnych pomieszczeń. Z kolei konsolety montowane do ścian, są na tyle różnorodne, że bez problemu można wkomponować je do każdego wnętrza.

Jeśli tuż przy konsoli nie można umieścić szafki z niezbędnymi sprzętami i narzędziami wykorzystywanymi przez fryzjera, warto rozważyć kupno wózka na kółkach, który również posiada szuflady, otwory na suszarki i otwory do segregowania drobniejszych rzeczy. Wielu doświadczonych fryzjerów radzi, aby przygotować oddzielny pomocnik do koloryzacji, który wyposażony jest w uchwyty na folię i pędzel, a także specjalne miejsce na miseczki do farb.

Podczas aranżacji stanowiska fryzjerskiego ważny punkt stanowi wybór profesjonalnego fotela. Warto wybrać model wyposażony w pompę hydrauliczną, dzięki czemu będzie można regulować jego wysokość wraz z siedzącym na nim klientem. Pięcioramienne bazy są łatwe w przemieszczaniu, lecz dysk bądź kwadrat prezentują się bardziej elegancko i przede wszystkim są stabilne. Dbając o komfort klienta, warto zdecydować się na fotel z wygodnym siedziskiem. Z kolei mając na uwadze wygodę pracy fryzjera, należy uwzględnić fotel z niskim oparciem. Wybierając fotel o jasnej kolorystyce, należy dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne folie/pokrowce do ochrony przed ewentualnym zabrudzeniem.

Myjnia jest równie ważnym elementem pracy fryzjera, jak fotel. Ponieważ wykonuje się tam nie tylko mycie głowy, ale różne zabiegi pielęgnacyjne na włosy, masaże relaksacyjne itp. warto usytuować ją w miejscu zapewniającym odrobinę intymności klientowi. Aranżując stanowisko fryzjerski w salonie kosmetycznym można wykorzystać myjnię wolnostojącą, bądź niewielką kompaktowa myjnię z dołączanym fotelem.
Blisko strefy mycia i jednocześnie niedaleko fotela fryzjerskiego powinien znajdować się labor, ze zlewem i blatem roboczym. To miejsce służące nie tylko do przechowywania niezbędnych akcesoriów i kosmetyków do pracy fryzjera, ale przede wszystkim przygotowywania ich.

Aranżując stanowisko fryzjerskie w salonie kosmetycznym warto zadbać o harmonijne połączenie usług, tak aby klient czuł się komfortowo korzystając z obsługi specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.