Jaki autoklaw kupić?

Wszystkie salony piękności, dbając o bezpieczeństwo osób korzystających z ich usług, zobowiązane są do zapewnienia bezwzględnej czystości i higieny, zarówno zajmowanych pomieszczeń, jak i używanego podczas przeprowadzania określonych zabiegów sprzętu. Przyjęte standardy higieniczne sprowadzają się do stosowania wyjałowionych narzędzi jednorazowego użytku oraz mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi używanych wielokrotnie.

Jak wybrać autoklaw do gabinetu kosmetycznego

Obecnie, większość salonów kosmetycznych, obok tradycyjnych (nieinwazyjnych) zabiegów upiększających, oferuje swoim klientom specjalistyczne, nierzadko z pogranicza medycyny estetycznej, zabiegi pielęgnacyjne, wymagające zastosowania odpowiednich urządzeń i narzędzi. Oprócz koniecznej do wykonywania poszczególnych zabiegów aparatury, w celu zachowania wymaganych warunków higieny, niezbędnym sprzętem, w jaki powinien być wyposażony każdy salon jest autoklaw.

Jest to urządzenie służące do sterylizacji narzędzi, wykorzystujące próżnię termodynamiczną oraz skondensowaną, poddaną określonemu ciśnieniu, parę wodną, która poprzez osiąganie wyższej, niż wrząca w normalnych warunkach woda, temperatury skutecznie niszczy drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby), zagrażające zdrowiu, a nawet życiu.

Jak wybrać autoklaw?

Wybierając autoklaw do salonu kosmetycznego, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego tak zwaną klasę sterylizacyjną. Na rynku dostępne są trzy typy urządzeń, odpowiadających europejskiej normie, dotyczącej małych sterylizatorów parowych (EN 13060):

  • autoklawy klasy N, mające zastosowanie w bieżącej sterylizacji jedynie narzędzi litych, niepakowanych i nienaruszających, podczas wykonywanego zabiegu, ciągłości tkanek (są to urządzenia najniższej klasy, stopniowo wycofywane z produkcji),
  • autoklawy klasy S, wykorzystujące jednostopniową próżnię wstępną, pozwalają na sterylizację określonych, dedykowanych przez producenta narzędzi – dopuszczalne są do stosowania między innymi w salonach kosmetycznych, w których nie są używane narzędzia o bardzo cienkiej (kapilarnej) budowie, np. wszelkiego rodzaju igły,
  • autoklawy klasy B, spełniające wszystkie wymogi sanitarno-higieniczne, umożliwiają sterylizację wszystkich typów narzędzi (wsadów), zarówno pakowanych, jak i niepakowanych.

Z uwagi na różnorodny charakter przeprowadzanych zabiegów, rekomendowanymi do sterylizacji narzędzi w salonie kosmetycznym są urządzenia klasy B, które poprzez zastosowanie złożonych procesów wyjaławiania, zapewniają gwarancję zachowania najwyższego stopnia higieny i bezpieczeństwa. Dodatkowo, najczęściej są one wyposażone w funkcję drukowania parametrów przeprowadzonych sterylizacji oraz cyfrowego zapisu danych, niezbędnego w prowadzeniu obowiązkowej archiwizacji.

Przy wyborze konkretnego urządzenia, należy również zwrócić uwagę na wielkość wbudowanej komory sterylizacyjnej. Zgodnie z wymogami, nie może być ona mniejsza od poddawanych sterylizacji narzędzi. Przed zakupem autoklawu warto zatem zmierzyć używane w salonie przyrządy.

Kompletując wyposażenie salonu kosmetycznego, zazwyczaj dysponujemy określonym budżetem. Chcąc zaoszczędzić możemy skorzystać, na przykład z oferowanych przez hurtownie kosmetyczne kuszących promocji i rabatów. Niestety, nie zawsze idą one w parze z jakością objętych nimi produktów. Kierując się dobrem i bezpieczeństwem klientów salonu kosmetycznego, przy zakupie autoklawu należy stawiać na jak najwyższą jakość urządzenia, oferowaną zazwyczaj przez renomowanych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.