Kosmetyki do stylizacji włosów

Kosmetyki do  stylizacji włosów mogą nam pomóc w ułożeniu, a następnie utrwaleniu nawet najbardziej wymyślnej fryzury, pomagając jednocześnie w pielęgnacji naszej czupryny i ochronie m.in.  przed wilgocią, puszeniem się czy elektryzowaniem.  Dziś łatwo je też usunąć np. poprzez wyszczotkowanie włosów.  Zanim jednak zdecydujemy się na zakup jakiegoś konkretnego preparatu do układania włosów, musimy wziąć pod uwagę, jaki rodzaj włosów mamy, oraz to, co chcemy osiągnąć.

Rodzaje kosmetyków do stylizacji włosów

KOBRIN PHOTO/bigstockphoto.com

KOBRIN PHOTO/bigstockphoto.com

Istnieje wiele preparatów służących do stylizacji włosów. Najczęściej stosowanymi są:

  • Żel – środek do utrwalania i nabłyszczania fryzury, który może także podkreślić loki, pazurki, pasma i fale. Produkt ten wspaniale chroni naszą czuprynę przed przesuszaniem oraz nie powoduje przetłuszczania się włosów. Należy go nakładać w niewielkiej ilości bezpośrednio na suche bądź wilgotne włosy, a następnie wymodelować fryzurę lub rozczesać za pomocą grzebyka. Żele w sprayu rozpyla się na całej długości fryzury. Kosmetyk ten może być stosowany do wszystkich rodzajów włosów, które jednak nie są bardzo długie.
  • Wosk – podkreśla wybrane elementy fryzury, a także nadaje miękkość, kształt i połysk włosom. Należy go rozgrzać w dłoniach, a następnie nałożyć na włosy w bardzo małej ilości.
  • Pianka – zwiększa objętość włosów, zwłaszcza u nasady, nie obciążając ich przy tym i pozwalając zachować ich sprężystość. Stanowi najlepszy środek do stylizacji włosów dla posiadaczki falowanych i kręconych kosmyków. Dzięki piance włosy zyskają większą wyrazistość, dodatkową sprężystość oraz mocniejszy skręt. Nie poleca się jej natomiast do włosów suchych (ze względu na zawarty w niej alkohol). Nakłada się ją na dłoń, a następnie aplikuje ugniatającymi ruchami bądź za pomocą grzebienia.
  • Lotion – delikatnie utrwala włosy w codziennych stylizacjach, lecz nie zlepia ich oraz nie obciąża. Stanowi dobre rozwiązanie przy suchych włosach, gdyż zapobiega dalszemu przesuszaniu się kosmyków, dodaje im blasku i zapobiega ich puszeniu się. Sprawdzi się też przy dłuższej fryzurze (ułatwi rozczesywanie) oraz przy włosach cienkich i delikatnych, bowiem  nie powoduje dodatkowego obciążenia.
  • Krem – ułatwia rozczesywanie splątanych włosów oraz nawilża i natłuszcza je, zwiększając ich objętość i gęstość. Poleca się go do włosów zniszczonych farbowaniem. Nie należy go stosować przy dłuższej czuprynie i włosach przetłuszczających się.
  • Guma – ma lepką i gęstą konsystencję, a przy tym jest bardzo plastyczna. Skutecznie pomaga zapanować nad niesfornymi włosami. Występuje w dwóch wersjach: matującej oraz nadającej połysk. Polecana jest do krótkich fryzur, gdyż dłuższe kosmyki mogą pod jej wpływem stać się zbite, sztywne. Nie warto jej również stosować przy włosach przetłuszczających się , bo będą oklapnięte i mocno obciążone. Przed nałożeniem należy rozgrzać odrobinę tego kosmetyku i zaaplikować go na poszczególne partie fryzury precyzyjnymi, delikatnymi ruchami.
  • Brylantyna – silnie nabłyszcza, wygładza oraz delikatnie natłuszcza włosy. Polecana jest do włosów przesuszonych, rozjaśnianych i farbowanych.
  • Lakier – skutecznie ochroni nasze włosy przed wiatrem, wilgocią i szkodliwym działaniem promieni UV. Przy jego aplikowaniu należy pamiętać o tym, aby rozpylać go z odległości przynajmniej 30 cm oraz nie w zbyt dużej ilości (skleja wówczas kosmyki i tworzy wrażenia „pancerza” na głowie).

Rodzaje włosów a  profesjonalna stylizacja

Do cienkich, często przylegających do skóry głowy włosów najlepsza będzie pianka (utrwalająca na nasadę oraz słabsza na końcówki).  Aby je unieść, należy opuścić głowę i nałożyć piankę na nasadę włosów albo spryskać je lakierem od dołu, a  następnie układać fryzurę.

Włosy mocno poskręcane najlepiej tolerują żel bądź wosk, które idealnie podkreślą kształt loków.

Problem elektryzujących się kosmyków rozwiąże lakier lub wosk.

Osoby z włosami farbowanymi i osłabionymi mogą stosować wyłącznie preparaty z naturalnymi składnikami, które będą wygładzały powierzchnię ich włosów i mocno je nawilżały.

Połysk włosom matowym przywróci stosowanie specjalnego wosku, lakieru bądź żelu, który pielęgnuje i nabłyszcza.

Niestety w przypadku włosów zniszczonych będzie konieczny odpoczynek od wszelkich środków do stylizacji czupryny. Po regeneracji odpowiednią odżywką i aptecznym szamponem, a także odwiedzinach u fryzjera, można będzie powrócić do tego rodzaju produktów.

Środki do stylizacji włosów najlepiej jest nabywać w salonach fryzjerskich, gdzie dostępne są te w wersji profesjonalnej. Tam również dzięki fachowej pomocy można dobrać odpowiedni produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.