Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest ostatnio coraz częściej stosowany w kosmetyce jako alternatywa dla botoksu. Jest to związek, który występuje naturalnie w skórze i odpowiada za jej nawilżenie.

Kwas hialuronowy jest polisacharydem z grupy glikozoaminoglikanów. Wiąże on wodę w skórze właściwej, przez co chroni przed wysychaniem i wiotczeniem. W młodym wieku zawartość kwasu hialuronowego w skórze jest wysoka. Z czasem spada, co prowadzi do utraty sprężystości i pojawiania się zmarszczek.

ponomarencko/bigstockphoto.com

Zabiegi z kwasem hialuronowym uzupełniają jego zawartość w skórze i pomagają opóźniać procesy związane ze starzeniem. Należy jednak rozróżnić między kremami ze wspomnianym kwasem a zabiegami polegającymi na wprowadzaniu go pod skórę (wstrzykiwanie, mezoterapia igłowa). Te pierwsze są znacznie mniej skuteczne i działają jedynie powierzchownie, gdyż cząsteczki kwasu nie przenikają przez skórę. Kremy mogą jedynie wygładzać naskórek, choć to też daje widoczny efekt poprawy wyglądu skóry. Żeby naprawdę zmienić strukturę skóry, kwas musi być wstrzyknięty.

Kwas hialuronowy stosuje się do wypełniania zmarszczek i bruzd, poprawiania owalu twarzy i spłycania blizn, korygowania asymetrii rysów twarzy. Można także stosować go na dłonie, by nadać im młodszy wygląd, oraz na owłosioną skórę głowy, by wzmocnić cebulki włosów.

Zabiegi z użyciem botoksu czy silikonu wzbudzają u niektórych osób wątpliwości ze względu na to, że polegają na wprowadzaniu obcej substancji pod skórę. Kwas hialuronowy jest bezpieczny, gdyż jest substancją fizjologiczną. Daje też bardziej naturalny efekt – nie ma ryzyka, że twarz będzie wyglądała jak maska. Kwas hialuronowy jest wchłaniany przez organizm, co może być zarówno wadą (zabiegi trzeba powtarzać co kilka miesięcy), jak i zaletą (efekt jest odwracalny).

Ryzyko uczulenia na kwas hialuronowy jest znikome. Przez dwa dni po zabiegu może się utrzymywać obrzęk. Przez dwa tygodnie nie zaleca się opalania ani chodzenia do sauny. Przeciwwskazania do zabiegu to ciąża i karmienie piersią, stany zapalne skóry oraz skłonność do blizn przerostowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.