Makijaż – bazy i utrwalacze

Bazy pod makijaż to preparaty, które nakłada się jeszcze przed zrobieniem makijażu w celu wyrównania, wygładzenia, rozświetlenia bądź zmatowienia skóry, a także dla zwiększenia trwałości kosmetyków kolorowych. W zależności od zakładanych właściwości, bazy mogą mieć różny skład. Stosuje się także specjalistyczne bazy przeznaczone do określonych obszarów twarzy (powieki, usta). Z kolei utrwalacze (fixery) służą do utrwalenia makijażu już nałożonego.

Bazy

Bazy służące do nakładania na całą twarz mają zwykle w składzie silikony. Nadają one podkładowi odpowiedni poślizg i ułatwiają jego nakładanie. Niektóre bazy nadają też wodoodporność zwykłym, niewodoodpornym kosmetykom.

Bolbik/bigstockphoto.com

Baza matująca czy rozświetlająca? To zależy od typu cery. Matująca sprawdzi się lepiej w przypadku skóry ze skłonnością do przetłuszczania się i nadmiernego błyszczenia. Natomiast rozświetlającą zaleca się osobom o skórze suchej.

Dostępne są również bazy korygujące. Mają one na celu wyrównywanie określonych przebarwień i neutralizowanie kolorytu skóry. Baza zielona i niebieska jest zalecana do cery ze skłonnością do rozszerzonych naczynek i zaczerwienień. Baza fioletowa neutralizuje zażółcenie i schładza odcień cery. Natomiast baza w odcieniu brzoskwiniowym maskuje cienie pod oczami.

Baza pod cienie do powiek ma ułatwić rozprowadzanie i blendowanie cieni, uwydatnić ich kolor (co jest przydatne zwłaszcza w przypadku cieni gorszej jakości, słabiej napigmentowanych), a także sprawić, by trzymały się dłużej i nie zbierały w zagłębieniach powiek. Natomiast baza na usta wygładza je i nawilża, a także przedłuża trwałość pomadki.

Jak i kiedy nakładać bazę? Zaczynamy od kremu pielęgnacyjnego na dzień. Gdy się wchłonie, rozprowadzamy bazę cienką warstwą w pożądanych miejscach. Dopiero potem przechodzimy do nakładania podkładu i innych kosmetyków kolorowych.

Utrwalacze (fixery)

Są to kosmetyki do zadań specjalnych. Są przydatne, gdy zależy nam na nienagannym wyglądzie przez wiele godzin, np. podczas imprezy czy sesji fotograficznej. Należy pamiętać, że utrwalacza nie stosujemy jako bazy, a jedynie na już wykonany makijaż. Mają one zwykle formę mgiełki lub sprayu. Należy je rozpylać równomiernie z odległości ok. 30-40 cm od twarzy i zawsze mieć przy tym zamknięte oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.