Makijaż oczu – kilka trików i porad

Makijaż oczu nie jest trudny. Jednak aby go sobie jeszcze bardziej ułatwić i by nasze oczy wyglądały najkorzystniej, warto znać niektóre sztuczki makijażowe i unikać pewnych dość częstych błędów.

1. Jeśli używasz cieni w wyrazistych bądź ciemnych kolorach, lepiej nie trzymaj się tradycyjnej kolejności „najpierw cała twarz, potem oczy”. Osypywania się cieni praktycznie nie da się uniknąć – a łatwiej je zetrzeć z nagiej skóry pod oczami niż ponownie nakładać korektor, puder i podkład.

Morganka/bigstockphoto.com

2. Wiele osób utożsamia neutralny makijaż oczu z beżami i brązami. Jednak kolory te nie są tak uniwersalne jak mogłoby się wydawać. Jeśli reprezentujesz chłodny typ urody (zima, lato), brązy (szczególnie ciepłe) mogą dawać efekt zmęczonego, a nawet zapłakanego oka. Bardziej odpowiednie są szarości i odcienie szarobrązowe.

3. Aby cienie nie zbierały się w załamaniach powiek, warto użyć specjalnej bazy. Nie tylko przedłuża ona trwałość makijażu, lecz także ożywia kolory cieni (nawet tych słabszej jakości) i zmniejsza ich osypywanie. Bazy są dostępne w słoiczkach (niezbyt wygodnych dla osób z długimi paznokciami), w buteleczkach z aplikatorem bądź tubkach. Jeśli nie masz bazy, możesz nałożyć na powiekę korektor, a potem cienie.

4. Cienie do powiek możesz z powodzeniem wykorzystać jako eyeliner. Niektóre marki kosmetyczne mają w swojej ofercie specjalne płyny, w których wystarczy zwilżyć pędzelek, by móc łatwo namalować wyrazistą kreskę cieniem.

5. Kreska na powiece powinna być narysowana jak najbliżej linii rzęs. Dobrze, by na górnej powiece była lekko wyciągnięta w stronę skroni (ale bez przesady, chyba że robimy charakteryzację na Kleopatrę) i delikatnie uniesiona ku górze. Kreska opadająca nadaje twarzy smutny wyraz, a zbyt krótka optycznie pomniejsza oko i sprawia, że wydaje się zbyt okrągłe. Na dolnej powiece (jeśli w ogóle ją rysujesz – nie jest konieczna i nie wszystkim pasuje) nie powinna być dociągnięta do wewnętrznego kącika. Oko całkowicie obrysowane eyelinerem wydaje się mniejsze.

6. Jeśli nie masz wprawy w rysowaniu kresek, najłatwiejszy w obsłudze jest eyeliner w formie pisaka. Eyelinery z pędzelkiem umożliwiają uzyskanie najcieńszej i najbardziej precyzyjnej kreski, ale trochę trudniej się nimi posługiwać.

7. Lepiej też zrezygnować z malowania tzw. linii wodnej po wewnętrznej stronie rzęs, tuż przy gałce ocznej, zwłaszcza ciemnymi kolorami. Oczy wydają się wówczas małe i wąskie. Jeśli chcesz optycznie powiększyć oczy, możesz pomalować jasną kredką (choć lepiej nie czysto białą – lepsza będzie w odcieniu kości słoniowej) linię wodną na dolnej powiece.

8. Jeśli masz blisko osadzone oczy, można zastosować triki, by je optycznie od siebie oddalić. Jednym z nich jest odpowiednia regulacja brwi. Usuń włoski między brwiami, a zewnętrzne końce brwi lekko przedłuż kredką lub cieniem ku skroniom. Jeśli chodzi o nakładanie cieni, rozjaśnij wewnętrzne kąciki oczu białym lub cielistym cieniem (może być perłowy lub lekko błyszczący), a zewnętrzny kącik podkreśl cieniem ciemniejszym. Można również mocniej pomalować rzęsy w zewnętrznych kącikach (efekt tzw. kociego oka).

9. Oczy głęboko osadzone najlepiej podkreślić cieniami w jasnych kolorach – mogą być lekko połyskliwe.

One thought on “Makijaż oczu – kilka trików i porad

  1. Dzięki za porady na pewno skorzystam:) Na co dzień się nie maluje tylko podkład i tusz do rzęs i niezbyt dobrze mi to wychodzi:) Więc z chęcią skorzystam z rad:)
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.