Maskne – trądzik powodowany przez maseczki

Obowiązek noszenia maseczek wprowadzono już ponad rok temu. Maseczki chronią zdrowie, ale mają też pewne minusy. Ich stałe noszenie wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale i z większą skłonnością do trądziku.   Na szczęście można go ograniczyć poprzez odpowiednią higienę i pielęgnację skóry.

Maskne – co to jest?

Nosimy maseczki, żeby uchronić się przed koronawirusem. Jednak ciągle zasłonięta twarz może być przyczyną pewnych przykrych konsekwencji, takich jak uporczywy trądzik. To zjawisko jest tak powszechne, że doczekało się swojej nazwy. Wypryski w nadmiarze pojawiające się w miejscach osłoniętych maseczką zwą się maskne i cierpi na nie coraz więcej osób.

 

Jak objawia się maskne?

Jednym z głównych objawów trądziku są oczywiście pryszcze. Jednak już wcześniej można poczuć swędzenie w miejscu noszenia maseczki oraz zaobserwować zwiększoną produkcję łoju. Wykwity pojawiają się najczęściej na linii żuchwy, na nosie, w okolicy ust oraz na policzkach. Są nieprzyjemne i niezbyt estetyczne. Najważniejsze jednak jest to, że są sposoby, aby z nimi walczyć.

Jak pozbyć się maskne?

Przede wszystkim warto pamiętać o codziennej higienie. Każdy mówi o myciu rąk w czasie pandemii. Szkoda, że mało kto wspomina również o myciu twarzy. Po dokładnym oczyszczeniu warto osuszyć ją delikatnie (nie pocierać!) bawełnianym ręcznikiem. Warto również używać peelingu – co najmniej 2-3 razy w tygodniu, by oczyścić pory i poprawić ukrwienie twarzy. Cera nie będzie również narzekać, jeśli raz na jakiś czas położysz na nią maseczkę oczyszczającą. Świetnie sprawdzi się tu taka, która ma węgiel aktywny w składzie, gdyż pozwoli dokładnie wyciągnąć wszystkie toksyny z porów.

Bardzo ważne jest natomiast smarowanie się kremami, które złagodzą odrobinę dolegliwości. Doskonałym rozwiązaniem może być również używaniu aloesu – doskonale nawilżającego i regenerującego.

Maskne to przykry efekt uboczny noszenia maseczek. Teraz nosimy je tylko do sklepów i miejsc publicznych znajdujących się w budynku, więc stan cery każdego powinien ulec lekkiej poprawie. Jednak warto mimo wszystko zastosować się do paru prostych wskazówek, by utrzymać swoją skórę w doskonałej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.