Metody depilacji w salonie kosmetycznym

Depilacja, czyli usuwanie niechcianego owłosienia, praktykowana była już w starożytnym Egipcie. Egipcjanie wykorzystywali do tego celu ostre muszle, oszlifowane kamienie, wosk z żywicy, a nawet miód. Stosowane przez nich metody podchwycił cały antyczny świat. W średniowieczu, w związku z rozwojem chrześcijaństwa, zwyczaj usuwania owłosienia zaniknął. Chrześcijaństwo wymagało od kobiet zakrywania niemal całego ciała pod groźbą uznania za bezbożnice. Depilacja odrodziła się dopiero w 1915 roku, a dziś jest już powszechnie stosowanym zabiegiem.

Obecnie żyjemy w kulcie gładkiego ciała. Najmniejsza nawet ilość owłosienia jest obierana przez większość z nas jako oznaka zaniedbania. Trendy modowe sprawiły, że depilacji poddają się już nie tylko kobiety, ale i mężczyźni.

Większość z nas depiluje owłosienie samodzielnie za pomocą maszynki do golenia, kremów do depilacji, elektrycznych depilatorów bądź – dostępnych w każdej drogerii – plastrów z woskiem. Niektórzy jednak wolą oddać się w ręce specjalistów i udają się do salonów kosmetycznych. Dysponują one znacznie większą ilością sposobów na pozbycie się niechcianych włosków.

Podgrzewacz do wosku

fot. koufax73/bigstockphoto.com

Niemal wszystkie gabinety kosmetyczne oferują usuwanie owłosienia za pomocą wosku oraz pasty cukrowej. Pierwsza metoda wymaga od salonu zaopatrzenia się w kilka podstawowych akcesoriów: szpatuły do nakładania wosku, podgrzewacza, wosku oraz pasków do depilacji. Producenci oferują bardzo szeroki wybór wosków o przeróżnych zapachach, z różnymi dodatkami posiadającymi odmienne właściwości (np. z działającym antyseptycznie dwutlenkiem tytanu lub przeciwzapalnym i łagodzącym azulenem).

Kosmetyczka za pomocą drewnianej szpatułki nakłada rozpuszczony wcześniej w podgrzewaczu wosk na depilowany obszar, po czym przykłada do niego wykonany z włókniny pasek. Odrywając pasek w kierunku „pod włos” pozbywa się włosków wraz z cebulkami. Zapewnia to długotrwały efekt gładkiej skóry. Włoski odrastają słabsze i cieńsze w okresie od 2 do nawet 5 tygodni.

Depilacja pastą cukrową wymaga podobnych akcesoriów i odbywa się w taki sam sposób. Zamiast wosku stosuje się tu jednak masę zawierającą cukier, sok z cytryny i łagodzące zioła. Pasta, w przeciwieństwie do wosku, nie przykleja się do skóry, okleja tylko włoski.

Coraz więcej salonów kosmetycznych posiada w swojej ofercie zabiegi trwałego usuwania owłosienia. Metody te wykorzystują fale świetlne (depilacja laserem oraz światłem IPL) emitowane przez specjalistyczne urządzenia. Laserowe usuwanie owłosienia, uznawane obecnie za najskuteczniejszą z metod, wykorzystuje wiązki lasera, które niszczą cebulki włosków. Melanina zawarta we włosie pochłania energię wytworzoną przez wiązkę lasera i zamienia ją w energię cieplną, która nieodwracalnie niszczy cebulki włosków. Zaletą depilacji laserowej jest ta sama, określona długość fali, co powoduje, że działa ona tylko na włos, nie rozgrzewając okolicznych tkanek. Działanie wiązki światła IPL opiera się na tej samej zasadzie, jednak ze względu na wysyłanie fal o różnej długości, nagrzewa okoliczne tkanki, może więc uszkadzać skórę.

W depilacji mają również zastosowanie takie metody jak elektroliza oraz termoliza. Działanie jest tu podobne jak w poprzednich metodach. Specjalistyczne urządzenia wykorzystują jednak nie światło, a prąd (galwaniczny w przypadku eletrolizy lub zmienny w termolizie). Emitowany przez bardzo cienką elektrodę prąd kierowany jest do mieszków włosowych i niszczy cebulki włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.