Nici liftingujące

Nici liftingujące stały się ostatnio bardzo popularnym elementem oferty gabinetów kosmetycznych. Jakie są plusy ich stosowania? Jakie dają efekty? Czy są bezpieczne? Przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego zabiegu medycyny estetycznej.

Zabieg ma na celu uzyskanie młodszego wyglądu. Widoczne efekty to spłycenie zmarszczek, wygładzenie bruzd, uniesienie opadających powiek, uniesienie i ujędrnienie skóry, a w niektórych przypadkach także jej rozjaśnienie. Efekty są widoczne od razu po zabiegu, choć skóra wygląda najlepiej po kilku dniach, gdy zejdzie opuchlizna. Trwałość efektów po zabiegu zależy od rodzaju użytego materiału, ale może wynieść kilka lat. Efekt jest bardziej naturalny niż po zastosowaniu botoksu, gdyż nici nie unieruchamiają mięśni mimicznych.

Peeling enzymatyczny

Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnych mikronici za pomocą bardzo cienkich igieł. Tworzą one coś w rodzaju rusztowania. Liczba zastosowanych nici zależy od potrzeb i wyjściowego stanu skóry.

Nici do zabiegu mogą być wykonane z różnych materiałów. Pod tym względem nici można podzielić na:

  • trwałe (nie wchłaniają się do organizmu) – polipropylenowe, złote; obecnie nie są już powszechnie używane;
  • rozpuszczalne – z polidioksanonu (PDO), z polikaprolaktonu (PCL).

Niektóre nici mają specjalne haczyki bądź stożki, które zwiększają skuteczność liftingu. Nie tylko napinają skórę, lecz także pobudzają fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny. Nici z PCL są też nasycone witaminą C, która dodatkowo rozjaśnia skórę.

Surowce, z których wykonuje się nici, są bezpieczne i stosowane w medycynie od wielu lat. Zabieg nie jest bolesny, gdyż wykonuje się go pod znieczuleniem. Przy tym jest mniej inwazyjny niż tradycyjny lifting i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Jednak po zabiegu może wystąpić zasinienie bądź zaczerwienienie skóry i opuchlizna. Aby nici właściwie się ułożyły, zaleca się ograniczenie mimiki twarzy oraz powstrzymanie od masaży i peelingów przez 2-3 tygodnie. Przez pierwszych kilka dni należy też unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych, sauny i basenu.

Przeciwwskazania do zabiegu są takie jak do innych zabiegów medycyny estetycznej – stany zapalne skóry, zrosty i zwłóknienia, ciąża, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby psychiczne, choroby autoimmunologiczne.

Jeśli chodzi o efekty uboczne, wkrótce po zabiegu (do 2 tygodni) pod skórą mogą być wyczuwalne grudki, zwłaszcza gdy użyte nici mają haczyki bądź stożki. Jednak później nierówności zanikają. Trwalsze problemy, takie jak asymetria twarzy czy bliznowacenie, mogą wystąpić jedynie w przypadkach, gdy zabieg był wykonany niefachowo bądź u osób, u których występują przeciwwskazania. Jeśli przeciwwskazań nie ma, a zabieg wykonuje wyszkolony specjalista, takie ryzyko nie występuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.