Odmrożenie salonów kosmetycznych – wytyczne

Już od 18 maja salony kosmetyczne mogą ponownie rozpocząć działalność. Otwarcie branży beauty po przerwie spowodowanej koronawirusem oznacza jednak konieczność dostosowania gabinetów do wytycznych stworzonych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Ich celem jest umożliwienie korzystania z usług kosmetycznych w bezpieczny, zapobiegający rozprzestrzenianie się koronawirusa sposób.

Wytyczne dla salonów kosmetycznych

Wytyczne Ministerstwa Rozwoju dotyczą gabinetów kosmetycznych, gabinetów podologicznych, salonów manicure, pedicure i stylizacji paznokci.

Wdrożenie procedur ma ograniczyć liczbę kontaktów w gabinecie i zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i klientom. Celem jest zredukowanie ryzyka zakażenia koronawirusem. Z tych powodów stanowiska pracy powinny być oddalone od siebie o co najmniej 2 metry. Jeśli nie ma takiej możliwości ze względu na ograniczenia powierzchni, stosować należy ekrany ochronne oddzielające pracowników. W przypadku świadczenia usług manicure warto zastosować przepierzenie separujące pracownika od klienta, które umożliwia przełożenie dłoni. Najlepiej, żeby praca odbywa się w systemie zmianowym i rotacyjnym. Należy ograniczyć również osobiste spotkania i odprawy pracowników. Jeśli z kilkuosobowych narad nie można zrezygnować, zaleca się zachowanie odległości 2 metrów między uczestnikami, a także odbywanie spotkań przy otwartych oknach.

W gabinetach kosmetycznych nie powinny być oferowane klientom ciepłe napoje. Najlepiej jest ograniczyć się do serwowania wody z jednorazowych opakowań. Salon kosmetyczny powinien być również wyposażony w płyn do dezynfekcji.

Wytyczne dla pracowników gabinetów kosmetycznych

Pracownicy powinni myć dłonie przed rozpoczęciem pracy, a także regularnie w ciągu dnia. Do mycia należy używać wody z mydłem, a następnie dezynfekować dłonie preparatem antybakteryjnym. Pracownicy są zobowiązani do noszenia rękawiczek jednorazowych oraz ochronnego fartucha, który można prać w temperaturze minimum 60 stopni z użycie detergentu.

Należy zrezygnować z używania telefonów komórkowych w trakcie pracy oraz regularnie dezynfekować stanowiska pracy i elementy wspólne – włączniki świateł, telefony oraz używany sprzęt.

Wśród zaleceń Ministerstwa Rozwoju znajduje się również wskazanie badania temperatury pracownikom termometrem bezdotykowym.

Wytyczne dla klientów salonów kosmetycznych

Wytyczne Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu dotyczą również klientów, korzystających z oferty salonów kosmetycznych. W trakcie zabiegów goście powinni zrezygnować z używania telefonów komórkowych, a ponadto mają obowiązek zakrywać nos i usta, oraz jeśli to możliwe, nosić rękawice ochronne. Dodatkowo klienci powinni przychodzić do salonów bez osób towarzyszących. W gabinecie kosmetycznym mogą przebywać jedynie osoby obsługiwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.