Parafina kosmetyczna

Parafina jest mieszaniną węglowodorów nasyconych, powstałą w wyniku destylacji ropy naftowej. W zależności od stopnia rafinacji jest substancją bezbarwną bądź barwy od jasnożółtej do białej. Nie ma smaku ani zapachu, jest tłusta. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle leczniczym i kosmetycznym.

Do produkcji kosmetyków używa się parafiny ciekłej i miękkiej. Ciekła jest składnikiem maseczek na twarz i dekolt, płynów do kąpieli oraz płynów do moczenia dłoni i stóp. Miękka stosowana jest natomiast do wyrobu pomadek, kredek i kremów oraz wazeliny.

Zabieg parafinowy

fot. hammett79/bigstockphoto.com

Stosowanie parafiny kosmetycznej polecane jest przy problemach z nawilżeniem skóry. Zawiera ona bowiem substancje natłuszczające, które regenerują suchy i zniszczony naskórek. Sama parafina nie posiada właściwości nawilżających. Składniki w niej zawarte tworzą jednak na powierzchni skóry hydrofobowy film, blokujący przenikanie wody. Mechanizm działa, niestety, w obie strony. Chroni skórę przed utratą wilgoci, utrudniając jednocześnie przenikanie jej do organizmu.

Parafina wykazuje dużą pojemność cieplną i małe przewodnictwo. Właściwości te pozwalają długo utrzymać ciepło. Wykorzystuje się je w okładach. Zabieg taki można wykonać w niemal każdym gabinecie kosmetycznym. Parafinę podgrzewa się do temperatury ok. 53 stopni Celsjusza. Ciepło wnika głęboko w skórę i tkanki, poprawiając krążenie krwi. Otwiera również pory, umożliwiając lepsze wchłanianie substancji pielęgnacyjnych. Skóra po takich zabiegach jest gładka i napięta, poprawia się też jej elastyczność. Parafina w płynie, stosowana do kąpieli zmiękcza szorstkie łokcie i kolana, rozgrzewa stopy i dłonie, rozluźnia napięte mięśnie, a także rozgrzewa bolące stawy.

Na czym polega zabieg parafinowy?

W pierwszym etapie należy zdezynfekować skórę dłoni lub stóp oraz wykonać peeling połączony z masażem. Następnie umyć i osuszyć skórę ręcznikiem i wmasować maskę bądź krem odżywczy. Dłonie lub stopy zanurzamy w podgrzanej parafinie przez około 5 sekund, po czym zakładamy foliowe rękawiczki, a na nie rękawiczki frotte na 15-20 minut. Pozwoli to utrzymać temperaturę, tak aby odżywcze składniki maski bądź kremu wniknęły w głąb skóry. Parafina „zejdzie” z dłoni razem ze zdejmowanymi rękawiczkami.

Okłady można również samodzielnie wykonać w domu. W sprzedaży dostępna jest zarówno parafina miękka, jak i w postaci płynu, który można używać jako płyn do kąpieli. Oferta jest bardzo szeroka – od całkowicie bezbarwnej i bezzapachowej, po wszelkie zapachy, jakie się nam zamarzą. Bez problemu znajdziemy parafinę o zapachu owoców, czekolady, cynamonu, z dodatkiem miodu, a nawet wzbogaconą o witaminy A lub E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.