Peelingi enzymatyczne

Zadaniem peelingu jest oczyszczenie skóry, złuszczenie martwego naskórka oraz usunięcie nadmiaru serum. Po jego zastosowaniu skóra jest bardziej ukrwiona, ma ładniejszy koloryt i lepiej wchłania kosmetyki. Poszczególne rodzaje peelingów różnią się między sobą składem, metodą oraz siłą działania. Część z nich działa powierzchownie, inne docierają głęboko. Niektóre możemy wykonać w domu, pozostałe – tylko w profesjonalnych zakładach kosmetycznych.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny należy do jednego z najdelikatniejszych peelingów. Ma konsystencję kremu, a w jego skład wchodzą enzymy roślinne tj. bromelaina (pozyskiwana z ananasa), papaina (pochodzi z papai), keratolina (pochodzenia biotechnologicznego) lub też kompleks enzymatycznych białek ze ścian komórkowych drożdży. Mają one działanie keratolityczne, to znaczy, że wpływają na połączenia międzykomórkowe, dzięki czemu ułatwiają uwolnienie oraz usuniecie wierzchniej warstwy naskórka. Enzym z ananasa przyśpiesza gojenie ran, łagodzi stany zapalne i bólowe oraz obrzęki, a ten z papai – zwalcza grzyby i pleśnie. Oprócz enzymów peeling enzymatyczny powinien zawierać również kwasy i retinol, by jego działanie było bardziej skuteczne i kompleksowe.

Ze względu na swoje łagodne działanie jest on szczególnie polecany dla osób z cerą delikatną, wrażliwą, suchą lub naczynkową. Na rynku można znaleźć również produkty przeznaczone dla cery normalnej i tłustej. Przypomina on maseczkę, bo w odróżnieniu do innych peelingów, nie wciera się go w skórę, ale nakłada i potem zmywa. Nie podrażnia skóry, co jest szczególnie ważne w przypadku cery wrażliwej i ze skłonnością do pękających naczynek. Nie wymaga też intensywnego wcierania, przez co pozytywnie wpływa na skórę tłustą i ze skłonnością do wyprysków, bo nie roznosi na całą powierzchnię twarzy ewentualnych stanów zapalnych czy bakterii.

Peeling jest rozprowadzany delikatnie na oczyszczonej skórze twarzy (z pominięciem okolicy oczu i ust). Kosmetyk, w zależności od rodzaju, pozostawiany jest na skórze co najmniej 5 minut, a następnie zmywany wacikiem nasączonym wodą, tonikiem lub hydrolitem. Peeling typu gommage zwija się ze skóry.

Skóra po peelingu enzymatycznym jest gładsza i bardziej nawilżona, pory stają się mniej widoczne, a delikatne nierówności skóry zostają wygładzone. Substancje zawarte w enzymach łagodzą stany zapalne i przyśpieszają procesy gojenia. Skóra jest przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, lepiej absorbuje substancje aktywne z kremów, maseczek, serum czy kapsułek.

Peelingu nie należy wykonywać bezpośrednio po depilacji lub opalaniu oraz w ostrych stanach zapalnych skóry. Latem należy pamiętać o zastosowaniu potem kremu UV. Chociaż peeling enzymatyczny należy do delikatnych kosmetyków dedykowanych szczególnie skórze wrażliwej, to tak jak każdy inny, może uczulić. Dlatego należy uważnie czytać skład lub dopytać o niego swoją kosmetyczkę oraz stosować produkty wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.