Rynek usług kosmetycznych po odmrożeniu sektora

Na odmrożenie sektora usług kosmetycznych po epidemii koronawirusa czekali zarówno właściciele salonów piękności, jak i ich klienci. Kilka tygodni po otwarciu rynek beauty nadal nie wrócił jednak do stanu sprzed wstrzymania działalności. Optymizmem nie napawają również dalsze prognozy.

Nie wszyscy klienci wrócili do salonów

Długie oczekiwanie na otwarcie sektora usług kosmetycznych spowodowało, że w pierwszych dniach po odmrożeniu do wielu salonów kosmetycznych i fryzjerskich ustawiały się kolejki. Po początkowym, wzmożonym zainteresowaniu zabiegami upiększającymi, obecnie zaobserwować można jego spadek. Liczba klientów salonów piękności spadła w porównaniu do stanu sprzed epidemii. Popyt na usługi kosmetyczne zmniejszył o 30-40 procent. Co więcej, wiele wskazuje na to, że może się on pozostać na tym poziomie.

Zmniejszone zainteresowanie klientów usługami kosmetycznymi to jednak niejedyny problem branży beauty. Sytuacje pogarsza wzrost cen środków i preparatów ochronnych. W niektórych przypadkach wartość produktów wynosi nawet 2000 procent więcej niż przed epidemią. Wzrosło również ich zużycie. Konieczne było także dostosowanie stanowisk pracy do zaleceń sanitarnych, co wymagało poniesienia przez właścicieli salonów kosmetycznych kolejnych wydatków. Dodatkowo wymogi sanitarne w wielu miejscach nadal uniemożliwiają pracę z maksymalną wydajnością. Warto przypomnieć, że do zaleceń dla branży kosmetycznej należą praca rotacyjna lub zmianowa, a także zachowanie 2-metrowej odległości między stanowiskami. Konieczna jest również ich regularna dezynfekcja.

Sektor beauty oczekuje wsparcia rządu

W rozwiązaniu problemów w branży beauty mogą pomóc projekty rządu. Jedną z omawianych zmian jest obniżenie podatku VAT na usługi kosmetyczne. Wsparcie ze strony państwa ułatwiłoby utrzymanie na rynku wielu miejsc pracy.

Nie najlepsza sytuacja na rynku usług kosmetycznych doprowadziła również do stworzenia wspólnej inicjatywy pracowników i właścicieli salonów z branży beauty. Jednym z postulatów grupy wsparcia jest dofinansowanie przez państwo połowy wydatków na preparaty dezynfekcyjne, ochronne oraz środki higieniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.