Typy kolorystyczne – jesień

Jesień jest typem jednocześnie ciepłym i intensywnym. Mogą to być zarówno osoby rudowłose, z jasną cerą i zielonymi lub piwnymi oczami, jak i osoby z dość ciemnymi włosami i śniadą cerą – ale zawsze z ciepłym, miedzianym odcieniem.

Korzystne

Typ jesieni kojarzony jest z barwami, jakie przybiera jesienna przyroda, a zwłaszcza z kolorami liści – i rzeczywiście, są one najbardziej korzystne. Zalecana biżuteria to złoto, miedź, bursztyn i koral. Jeśli chodzi o makijaż, jesienie czasem niepotrzebnie starają się zatuszować piegi. Lepiej tego nie robić, gdyż piegi są jedną z wyjątkowych cech jesieni i nadają jej charakteru. Warto postawić na lekki, półtransparentny podkład, przez który piegi będą widoczne. Korzystne barwy w makijażu to beże, brązy, brzoskwinia, łosoś, koral i złoto. Dobrze wygląda też czerwona szminka, zwłaszcza w odcieniu rudawym lub z domieszką brązu.

Sidhe/bigstockphoto.com

Niekorzystne

Niezalecana jest czysta biel – lepiej wygląda odcień kości słoniowej. Zamiast węglowej czerni zaleca się ciemny brąz. Niewskazane są chłodne róże (zwłaszcza w makijażu – bladoróżowa szminka szczególnie źle wygląda na jesieniach) i chłodne błękity. Srebrna biżuteria też nie współgra z żółtawą cerą jesieni.

Podtypy

Jesień stonowana jest dość trudna do rozpoznania, gdyż może mieć niemal każdy kolor oczu. Włosy mogą też być zarówno dość ciemne, jak i jasne – poza czernią i platynowym blondem. Cera kremowa lub żółtawa. Stonowaną jesień dość łatwo pomylić ze stonowanym latem. Kryterium rozróżnienia będą tu pasujące jej barwy – podobnie jak w przypadku lata zgaszone i zszarzałe, ale wyraźnie cieplejsze, podobne nieco do kolorów wiosny, ale mniej intensywne. Przykłady to: kremowy, piaskowy beż, szarość z lekką domieszką żółtego, łosoś, karmel, morska zieleń, oliwka, khaki.

Jesień ciepła (prawdziwa) jest najłatwiej rozpoznawalna. Oczy mają ciepły kolor – mogą być w odcieniu ciepłej zieleni, brązu, orzechowe bądź piwne. Cera żółtawa lub beżowa, zwykle z piegami. Włosy też zawsze w ciepłym odcieniu – złotorude, pomarańczoworude, kasztanowe. Pasujące jej kolory są stonowane, a zarazem nasycone – np. rudawa czerwień, koral, pomarańcz, ciemny turkus, miodowy. Biżuteria – złoto, miedź.

Jesień intensywna ma ciemne włosy (kasztanowe, ciemny brąz) i dość ciemną karnację. Może być trochę podobna do intensywnej zimy, lecz odróżnia ją od niej wyraźnie ciepły, złotawy odcień cery. Niektóre kolory z jej palety mogą też pasować zimom – np. kobalt, bordo, oberżyna, zieleń mchu czy granat. Jednak, w odróżnieniu od zimy, dobrze wygląda w oranżu oraz odcieniach miodu i musztardy. Zalecana biżuteria – w odcieniu starego złota, może być duża i wyrazista.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.