Typy kolorystyczne: lato

Lato jest typem chłodnym, ale bardziej zgaszonym i stonowanym niż zima. Niekiedy wskazuje się, że w Polsce to właśnie ten typ jest spotykany najczęściej. Jak w przypadku wszystkich typów, jest tu możliwy dość duży przekrój kolorów włosów i oczu. Jednak cechy wspólne to brak żółtych podtonów i wyraźnych kontrastów.

Jeśli chodzi o włosy, najbardziej typowy jest tzw. mysi blond, choć spotyka się też jasny blond w odcieniu lnianym i platynowym oraz jasny brąz wpadający w szary. Oczy zwykle jasne – niebieskie, szare lub zielonkawe, lecz ich barwa nie jest tak intensywna jak u zimy; mniejszy jest też kontrast między tęczówką a białkiem oka. Cera jasna, z odcieniem różowym bądź beżowym; u niektórych osób wydaje się porcelanowa, wręcz przezroczysta. Piegi i znamiona szarobrązowe.

Sidhe/bigstockphoto.com

Korzystne

Najlepsze kolory ubrań to chłodne pastele i odcienie z tonem szarym. Przykłady to błękit nieba, błękit gołębi, odcień spranego dżinsu, srebro, jasna szarość, liliowy, jasna cytrynowa żółć, turkus, morski, delikatny jasny róż, koral, zgaszony granat.

Zalecany makijaż oka to cienie jasnoszare, liliowe czy szarobeżowe. Szminka wrzosowa, lawendowa, brudnoróżowa. Jeśli chodzi o tusz do rzęs i eyeliner, czasem lepiej niż czarny może wyglądać grafitowy, granatowy lub szarobrązowy.

Biżuteria – polecane srebro lub białe złoto, a także perły, drobne kryształki i wszelkie mleczne, pastelowe kamienie.

Mniej korzystne

Podobnie jak w przypadku zimy, nie poleca się tu kolorów wyraźnie ciepłych, z żółtawymi tonami, gdyż mogą dać efekt niezdrowej cery. Niewskazane są np. pomarańcze, brązy i beże. Wyraziste, jaskrawe barwy, w których tak do twarzy zimie, na lecie mogą wyglądać zbyt krzykliwie. W odróżnieniu od zimy, lato nie prezentuje się najlepiej w czerni – a przynajmniej nie od stóp do głów; lepiej ożywić ją jasnymi akcentami.

Wiele osób w typie lata nie lubi swojego naturalnego koloru włosów, więc przefarbowuje się, by dodać sobie wyrazistości. Należy jednak unikać odcieni rudawych, gdyż nie współgrają z cerą lata. Z kolei włosy węglowoczarne wyglądają sztucznie i postarzają. Najlepiej wybierać farby do włosów w odcieniach chłodnego blondu i chłodnego brązu.

Podtypy

Lato jasne (delikatne) to najczęściej blondynka lub blondyn o chłodnej kolorystyce, tzw. typ skandynawski – włosy w odcieniu platynowym lub lnianym, oczy szare lub błękitne, jasna cera i zwykle dość jasna, niezbyt wyrazista oprawa oczu (choć zdarzają się osoby z blond włosami i ciemnymi brwiami). Pasujące kolory to delikatne pastele, odcienie jakby przykurzone. Niewskazane intensywne barwy i kontrasty.

Lato prawdziwe (chłodne) ma zwykle włosy w odcieniu popielatym lub jasnobrązowym. Oczy nieraz niebieskie lub szare. Cera jasna, w odcieniu beżowym bądź ziemistym. Widać pewne podobieństwa do chłodnej zimy, lecz nie ma tak wyraźnych kontrastów, a odcienie włosów i oczu są jaśniejsze. Ten podtyp korzystnie wygląda w barwach wyraźnie chłodnych – błękitach, szarościach, turkusach. Może nosić niektóre kolory z palety zimy, np. granat.

Lato stonowane charakteryzuje się najbardziej neutralną kolorystyką. Może mieć oczy niebieskie, zielonkawe lub niebieskozielone, rzadko brązowe, często o kolorze trudnym do określenia. Cera o odcieniu ziemistym, nawet lekko szarawym. Włosy mogą być w różnych odcieniach brązu i blondu, nieraz niejednolite w kolorze (z refleksami). Wszystkie elementy wyglądu (oczy, włosy, cera) są stonowane i nic nie wybija się na pierwszy plan. Pasujące kolory powinny być przygaszone, jakby zamglone, zarówno jasne, jak i ciemne. Przykłady to lawenda, szarobłękitny, morska zieleń, zgaszony turkus czy zgaszona śliwka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.