Już od 18 maja salony kosmetyczne mogą ponownie rozpocząć działalność. Otwarcie branży beauty po przerwie spowodowanej koronawirusem oznacza jednak konieczność dostosowania gabinetów do wytycznych stworzonych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Ich celem jest umożliwienie korzystania z usług kosmetycznych w bezpieczny, zapobiegający rozprzestrzenianie się koronawirusa sposób.
Wyposażenie salonu
Stanowisko dla wizażysty
Praca wizażysty wymaga odpowiedniego stanowiska pracy. Bez właściwych kosmetyków i oświetlenia wykonanie dobrego makijażu nie będzie możliwe. Dokładne zorganizowanie całego stanowiska wymaga urządzenia go od podstaw i inwestycji w lepszy sprzęt oraz lampy. Dopiero wtedy będzie można z pełnym zaangażowaniem przyjmować klientki. Zestaw kilku kosmetyków do makijażu, kilka rodzajów pędzli oraz obrotowe krzesło to zdecydowanie za mało, aby stworzyć procesjonalne stanowisko dla makijażystki.
Organizacja pracy w gabinecie kosmetycznym
Prowadzenie gabinetu kosmetycznego może być nie lada wyzwaniem, wymagającym umiejętności organizowania czasu własnego i innych, zdolności marketingowych i rozwiązywania bieżących problemów. Im więcej klientów, tym więcej pracy spoczywa na rękach właściciela.
Co zachęca i zniechęca klientki salonów kosmetycznych
Jak dać się znaleźć i zachęcić klientki, by do nas wracały? I odwrotnie – co może sprawić, że klientki się zniechęcą? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
Jak wyposażyć stanowisko do pielęgnacji stóp?
W każdym gabinecie kosmetycznym ważny jest nie tylko wykwalifikowany specjalista z odpowiednimi umiejętnościami, ale również sprzęt oraz wyposażenie. Tego rodzaju gabinety muszą bowiem kojarzyć się z bezpieczeństwem, relaksem i zdrowiem. Dotyczy to też stanowiska do pielęgnacji stóp. Jak powinno być ono wyposażone, by klient mógł czuć się bezpiecznie i być w pełni usatysfakcjonowany?
Wymagania sanitarne salonu kosmetycznego
Salony urody lub tatuażu, zakłady fryzjerskie oraz gabinety kosmetyczne są miejscami szczególnej higieny, gdyż przeprowadzane w nich zabiegi wpływają na zdrowie klientów, a nawet na ich życie. Każdy tego rodzaju lokal musi spełniać wymogi sanitarne, zgodnie z Rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, co też przedstawimy poniżej.
Preparaty do dezynfekcji, które musi mieć salon kosmetyczny
Dezynfekcja (odkażanie) to niezbędny element pracy każdego kosmetologa. Ma ona na celu zmniejszenie ilości drobnoustrojów do ilości, która jest bezpieczna dla człowieka. Mamy tu na myśli różnego rodzaju wirusy, bakterie, które mogą spowodować zakażenie i wywołać choroby. Czytaj dalej
Jakie sprzęty nabyć z drugiej ręki?
Otwierając gabinet kosmetyczny, zależy nam najczęściej na sprzęcie wysokiej jakości przy stosunkowo niskiej konkurencyjnej cenie. Wiąże się to też z tym, że technologia wykorzystywana w pracy kosmetologa rozwija się dynamicznie i na rynku rok rocznie pojawiają się nowe lub udoskonalone urządzenia. Są jednak takie elementy, jak np. meble, które można dobierać według własnego gustu i uznania, uwzględniając lub nie najnowsze mody. Czytaj dalej
Jak urządzić gabinet kosmetyczny?
Jeśli otwierasz mały gabinet kosmetyczny powinno Ci zależeć, by przy zachowaniu wymogów sanitarnych był on funkcjonalny i estetyczny. O czym powinnaś pamiętać podczas jego urządzania? Czytaj dalej
Jak zaaranżować salon kosmetyczny?
Wiele osób otwierając zakład kosmetyczny zastanawia się, jak go urządzić, by był jak najbardziej funkcjonalny przy optymalizacji kosztów, szczególnie jeśli mają do dyspozycji stosunkowo niewielką przestrzeń. Co jest niezbędne w małym salonie kosmetycznym? Czytaj dalej