Co zachęca i zniechęca klientki salonów kosmetycznych

Jak dać się znaleźć i zachęcić klientki, by do nas wracały? I odwrotnie – co może sprawić, że klientki się zniechęcą? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Pozwól się znaleźć i przedstaw ofertę

W dzisiejszych czasach spora część klientek znajduje gabinety kosmetyczne w internecie. Dlatego podstawą jest dobrze przygotowana strona internetowa. Sama wizytówka na portalach branżowych zdecydowanie nie wystarcza. Gabinety, które nie mają swojej strony, dla wielu osób po prostu nie istnieją.

Gabinet kosmetyczny

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Częstym błędem jest też skupianie się na tym, by strona była efektowna wizualnie, natomiast niedopracowanie jej pod względem treści. Dla potencjalnej klientki ważne jest, by wiedziała, czy znajdzie rozwiązanie swojego problemu i by nie musiała w tym celu otwierać mnóstwa podstron. Dlatego warto przedstawić ofertę już na pierwszej stronie, choćby w bardzo skrótowej formie. Jeśli klientka stwierdzi: „Tak, tu jest to, czego szukam”, powinna móc poznać bliższe szczegóły na temat interesującego ją zabiegu. Istotne jest też przedstawienie choćby orientacyjnego cennika usług – i niekoniecznie chodzi o to, by było taniej niż u konkurencji, ale o to, by klienci wiedzieli, na co się przygotować.

Obecnie wiele osób korzysta z urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Dlatego podstawą jest, by strona miała także wersję mobilną – a co za tym idzie, by prawidłowo działała i dobrze wyglądała na każdym urządzeniu.

Bardzo przydatne jest umieszczenie na stronie mapki pokazującej, jak dojechać. Sam gabinet powinien być też odpowiednio oznakowany i mieć wyraźny szyld widoczny z daleka.

Bądź w kontakcie

Bardzo ważne są dane kontaktowe i wszelkie informacje umożliwiające odnalezienie gabinetu. Warto przygotować osobną podstronę o nazwie „Kontakt”, a tam umieścić wszelkie możliwe dane – lokalizację, numer telefonu, adres mailowy, ewentualnie konta na komunikatorach i w mediach społecznościowych, a także wspomnianą mapę dojazdu.

Gdy umieścimy dane kontaktowe, ważne jest, by za ich pomocą klienci rzeczywiście mogli do nas dotrzeć. Dlatego w firmie powinna być osoba, która będzie mogła zająć się odbieraniem telefonów i odpisywaniem na wiadomości na bieżąco. Może się to wydawać oczywiste, ale niestety nie jest regułą.

Zrób dobre wrażenie

Wspomnieliśmy już o stronie internetowej i o tym, że błędem jest nadmierne skupienie na jej wyglądzie kosztem treści. Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne – gdy strona zawiera wszelkie niezbędne informacje, ale wygląda jak relikt lat 90. Sugeruje to, że jej właściciel specjalnie o nią nie dba i nie jest na bieżąco z aktualnymi trendami. Zwłaszcza warto zrezygnować z detali takich jak migające gify i muzyka grająca w tle – są one już passé i irytują zamiast zachęcać.

Klienci zwracają dużą uwagę na kwalifikacje i wiarygodność. Dlatego umieśćmy na naszej stronie (i jeśli to możliwe, także w samym salonie) informacje o wszelkich certyfikatach, dyplomach i ukończonych szkoleniach.

Wejście do gabinetu powinno być dobrze widoczne, przyciągać uwagę, a zarazem wyglądać gustownie. Warto zainwestować w podświetlany szyld widoczny po zmroku.

W samym gabinecie zadbajmy o estetyczny wystrój wnętrza. Powinien być dość prosty, a zarazem przytulny. Lepiej unikać skrajności – nie jest na miejscu ani barokowy przepych, ani zimny minimalizm kojarzący się z laboratorium. Dobrze, by w lokalu unosił się przyjemny, nienachalny zapach; można zastosować np. olejki eteryczne czy świece zapachowe wysokiej jakości. Miłe wrażenie robi też przyciszona, spokojna muzyka.

Personel jest wizytówką firmy. Dlatego wszystkie osoby pracujące w gabinecie powinny mieć zadbany wygląd – staranny, dyskretny makijaż i manicure oraz czysty, schludny ubiór. Złe wrażenie robi zbyt mocna solaryjna opalenizna, nadmiar makijażu i długie tipsy.

Zadbaj o wygodę

Jedną z kluczowych kwestii są dogodne godziny otwarcia salonu, dostosowane do osób pracujących, a więc najlepiej popołudniowo-wieczorne. Jeśli zamykamy o 17, wiele klientek może po prostu nie zdążyć na zabieg.

Absolutnie niezbędna jest toaleta. Bardzo potrzebne jest też wydzielone miejsce, gdzie klientki będą mogły spokojnie i wygodnie poczekać na zabieg. Należy przewidzieć wieszak na okrycia wierzchnie oraz co najmniej kilka krzeseł.

Bądź uczciwa i szczera

Jeśli planowany zabieg łączy się z niedogodnościami (np. pieczenie skóry, gorszy wygląd po zabiegu), koniecznie należy uprzedzić o tym klientkę. Osoba przestraszona, zdezorientowana, niewiedząca, co się z nią dzieje, może się bardzo zniechęcić do naszego salonu i w ogóle do zabiegów kosmetycznych; nie dość, że prawdopodobnie do nas nie wróci, to jeszcze może nam zepsuć opinię. Konieczne jest też dokładne informowanie o odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu. Jeśli nie zawsze pamiętamy, co powiedzieć, możemy sobie przygotować ulotki informacyjne, które będziemy rozdawać klientkom.

Stosujmy wyłącznie produkty wysokiej jakości (choć nie muszą być z najwyższej półki cenowej), nie przeterminowane i w sposób zgodny z przeznaczeniem. Personel powinien dobrze znać skład produktów oraz ich działanie i informować o nim klientów. Niedopuszczalne jest wprowadzanie klientów w błąd poprzez przelewanie produktów gorszej jakości do opakowań po produktach znanych marek.

One thought on “Co zachęca i zniechęca klientki salonów kosmetycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.